Ngritja e parë e një kozmonauti rus nga Shtetet e Bashkuara në 20 vjet

Një kozmonaut rus fluturoi në hapësirë ​​nga toka amerikane për herë të parë në 20 vjet – nga Kepi Canaveral në Florida në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës, ​​së bashku me tre astronautë të tjerë, dy amerikanë dhe një japonez, pavarësisht tensioneve të larta për luftën në Ukrainë.

Për shkak të uraganit Ian, fluturimi i raketës SpaceX me këtë ekuipazh u vonua. Uragani goditi Florida, duke marrë 75 jetë dhe duke lënë pas dëme të mëdha materiale.

– Shpresoj që me këtë ngritje do të ndriçojmë qiellin mbi Florida për të gjithë, tha astronauti japonez Koichi Wakata, i cili do të shkojë në hapësirë ​​për herë të pestë.

Me të në misionin pesëmujor nisen nënkoloneli amerikane Nicole Mann, kapiteni amerikan Josh Casada dhe kozmonautja ruse Anna Kikina.

Nicole Mann është përfaqësuesja e parë e një fisi vendas amerikan në hapësirë.

Misioni Space-X është planifikuar të mbërrijë në Stacionin Ndërkombëtar Hapësinor 29 orë pas ngritjes. Ajo do të zëvendësojë ekuipazhin amerikano-italian atje, i cili është në stacion që nga prilli.

Anna Kikina e Agjencisë Hapësinore Ruse po ngrihet si një zëvendësim për astronautin amerikan të NASA-s Frank Rubio, i cili shkoi në hapësirë ​​dy javë më parë me një raketë ruse Soyuz nga Kozmodromi Baikonur në Kazakistan.

Agjencitë kombëtare të hapësirës ranë dakord këtë verë për zëvendësimin për të siguruar një prani të vazhdueshme të SHBA dhe Rusisë në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës, ​​i cili orbiton 260 milje (420 kilometra) mbi Tokë.

Marrëveshja u arrit pavarësisht tensioneve globale rreth pushtimit rus të Ukrainës.

Zëvendësimi i radhës i ekuipazhit të stacionit pritet në pranverën e vitit 2023.

LEXO EDHE:

Back to top button