fbpx

Nis faza e 3-të e testimit të vaksinës anti-COVID në ShBA


Provat klinike të fazës 3 për vaksinën e shumë pritur të Oxford anti-COVID-19, do të fillojnë në Shtetet e Bashkuara ditën e sotme me pjesëmarrësit në Madison, Wisconsin për të kryer injeksionin.

Universiteti i Wisconsin është një nga dhjetëra vendet e provave në SHBA për kandidatin e vaksinës, të bërë nga AstraZeneca në partneritet me Universitetin e Oksfordit të Mbretërisë së Bashkuar.

Prova e sotme do të shënojë fillimin e provës së fazës së tretë në SHBA për një vaksinë COVID-19, pas Moderna dhe Pfizer, shkruan ora news.

Presidenti i SHBA-së Donald Trump po ushtron presion për të hulumtuar me shpejtësi mbi një vaksinë, para zgjedhjeve presidenciale që do të mbahen më 3 nëntor.

LEXO EDHE:

Back to top button