​Një aeroplan i Luftës së Dytë Botërore rrëzohet në Britani të Madhe

​Një aeroplan i Luftës së Dytë Botërore rrëzohet në Britani të Madhe

Një avion luftarak i kohës së Luftës së Dytë Botërore, Spitfire, u rrëzua në një fushë pranë bazës së Forcave Ajrore Mbretërore të Britanisë (RAF) në Coningsby sot dhe piloti ka vdekur.

Për momentin nuk ka informacione për shkakun e aksidentit, shkruan BBC.

Baza Coningsby ndodhet 230 kilometra në veri të Londrës. Përveç avionëve luftarakë modernë, ai strehon gjithashtu një koleksion luftarakë dhe bombardues të përdorur në shfaqjet ajrore, të cilat i përkasin departamentit të Fluturimit Memorial të Betejës së Britanisë (BBMF).

Brenda pak ditësh do të festohet 80-vjetori i D-Day, ose pushtimi aleat i Normandisë më 6 qershor 1944.

Policia tha se shërbimet e urgjencës u thirrën në vendngjarje rreth orës 13:20 me orën lokale.

Me sa dihet, vetëm disa dhjetëra Spitfire janë ende në gjendje funksionimi, gjashtë prej të cilave i përkasin Fluturimit Përkujtimor të Betejës së Britanisë.

LEXO EDHE:

Back to top button