Një anije mallrash është mbytur në Detin e Kuq disa ditë pasi u sulmua nga rebelët Houthi

Një anije mallrash është mbytur në Detin e Kuq disa ditë pasi u sulmua nga rebelët Houthi

Një anije mallrash e goditur muajin e kaluar nga një raketë balistike e lëshuar nga rebelët Houthi të Jemenit është fundosur në Detin e Kuq, tha të shtunën Komanda Qendrore e SHBA.

Mbytja e Rubymar, e cila mbante 21,000 tonë metrikë pleh, paraqet një rrezik mjedisor në Detin e Kuq, sipas Komandës Qendrore të SHBA.

“Ndërsa anija fundoset, ajo gjithashtu paraqet një rrezik ndikimi nëntokësor për anijet e tjera që kalojnë tranzit nëpër korsitë e ngarkuara të transportit detar të rrugës ujore,” shtoi ai.

M/V Rubymar, një transportues i shumicës me flamur Belize, në pronësi të Mbretërisë së Bashkuar, po merrte ujë ngadalë që nga 18 shkurti, kur u godit nga një nga dy raketat balistike të lëshuara nga territori Houthi në Jemen.

Ditë më vonë, ajo krijoi një njollë nafte të gjatë 18 milje në Detin e Kuq. Dëmi i pësuar nga Rubymar është potencialisht më i rëndësishmi për një anije të shkaktuar nga një sulm i nisur nga Houthis të mbështetur nga Irani, të cilët kanë synuar transportin tregtar në Detin e Kuq prej muajsh.

Sulmet në një nga rrugët më të rëndësishme të anijeve në botë kanë përmbysur tregtinë globale dhe kanë ngjallur frikën e një konflikti më të gjerë rajonal muaj pas luftës Izrael-Hamas.

LEXO EDHE:

Back to top button