Një asteroid ndriçoi qiellin mbi Kanalin Anglez

EFEKTI I YLLIT TË RËNË

Një asteroid i vogël që hyri në atmosferën e Tokës ndriçoi qiellin mbi Kanalin Anglez dhe krijoi një efekt të jashtëzakonshëm “yll gjuajtës”, raporton BBC.

Bëhet fjalë për një asteroid 1 metër që u vu re herët në mëngjes. Përdoruesit e mediave sociale, disa prej të cilëve jetojnë në jug të Anglisë, shpërndanë imazhe të asteroidit, i cili është quajtur Sar2667.

Kjo është hera e shtatë që një asteroid parashikohet të hyjë në atmosferë. Agjencia Evropiane e Hapësirës tha në Twitter se ishte “një shenjë e përparimit të shpejtë në aftësitë globale të zbulimit të asteroideve”.

ESA tha më parë se priste “disa ndikim” në atmosferën pranë qytetit francez të Rouen.

Organizata Ndërkombëtare Meteorologjike tha se objekti do të hynte në atmosferë 4 km larg brigjeve franceze dhe do të krijonte një efekt “top zjarri”.

Asteroidi i fundit i parashikuar hyri në atmosferë në qiellin mbi Ontario, Kanada nëntorin e kaluar.

LEXO EDHE:

Back to top button