Specialiteti meksikan: Supë pikante me fasule dhe mish të grirë

Ky specialitet i pazakontë përgatitet pothuajse në vetvete dhe do t'ju fitojë që në kafshatën e parë

Në Maqedoni fasulet janë specialitet – hahen për drekë ose si pjatë anësore, ndërsa meksikanët i përgatisin si supë, duke i zier në salcë domatesh me mish të grirë dhe misër. Ky specialitet meksikan do t’ju kënaqë dhe nuk kërkon shumë aftësi kulinare. Të gjithë përbërësit thjesht përzihen dhe më pas supa zihet për më pak se gjysmë ore.

Përbërësit e nevojshëm:

  • 800 ml lëng domate
  • 500 ml ujë
  • 500 g mish të grirë
  • 1 kanaçe misri
  • 1 kanaçe fasule të kuqe
  • 1-2 thelpinj hudhër
  • ½ lugë çaji piper i kuq djegës i bluar
  • vaj
  • kripë
  • piper

Përgatitja:

Hidhni pak vaj në një tigan dhe skuqni mishin e grirë, më pas shtoni salcën e domates dhe gatuajeni derisa të fillojë të ziejë. Më pas shtoni misrin dhe fasulet që i keni shpëlarë dhe kulluar, më pas i mbuloni me ujë. Përziejini të gjitha, mbulojeni dhe ziejini edhe për 5 minuta pasi të fillojë të ziejë. I rregullojmë me kripë dhe piper, i shtojmë hudhrat e shtypura, më pas i spërkasim me piper të kuq djegës të bluar. Përziejini mirë dhe shërbejeni.

LEXO EDHE:

Back to top button