Një holandez hyri në Librin e Rekordeve Guinness falë transplantit të zemrës

Libri i Rekordeve Botërore Guinness e njohu zyrtarisht arritjen e Jansen pasi jetoi 39 vjet e 100 ditë pas transplantimit të tij

Katër dekada pasi u diagnostikua me një sëmundje serioze të zemrës dhe iu dha vetëm gjashtë muaj jetë, Bert Jansen ka vendosur një Rekord Botëror Guinness si pacienti më i gjatë i mbijetuar i transplantit.

Dua të jem shembull për njerëzit, tha holandezi, i cili ishte 17 vjeç kur u diagnostikua me kardiomiopati, një sëmundje e muskulit të zemrës që e bën të vështirë pompimin e gjakut nëpër trup.

 

 

 

Ai thotë se është dëshmi se me një zemër të transplantuar mund të jetohet gjatë.

Në vitin 1984 Holland ishte gati të kryente transplantin e tij të parë të zemrës, kështu që kardiologu Albert Mattart e dërgoi adoleshentin në spitalin Harefield në Angli.

 

 

 

Jansen iu nënshtrua një operacioni transplanti në qershor të atij viti pasi një zemër u bë e disponueshme pas një aksidenti tragjik me makinë që vrau dy të rinj.

Operacioni për shpëtimin e jetës u krye nga pionieri i transplantit Magdi Yakub.

 

LEXO EDHE:

Back to top button