Një linjë e re e zgjuar “smart”që do të lidhë 7 qytete të bukura evropiane dhe do të funksionojë si një hotel në shina

Nuk është më lajm se udhëtimi me tren është një trend në rritje në Evropë dhe në botë. Numri i linjave tërheqëse është rritur vitet e fundit dhe gjithnjë e më shumë njerëz po zgjedhin udhëtime të ngadalta dhe të rehatshme në vend të udhëtimeve ajrore të ethshme dhe kaotike.

Në favor të trenave janë kontrollet e rrepta dhe të mërzitshme të sigurisë në aeroporte, si dhe kufizimet e bagazheve. Veçanërisht të njohura janë linjat e trenave të natës, të cilat kombinojnë udhëtimin me qëndrimin gjatë natës, duke ulur kështu kostot e akomodimit në destinacion. Linja më e re, e cila nis në fund të marsit, do të kalojë në 7 qytete tërheqëse evropiane. Quhet “Treni i natës së mirë” dhe do të lidhë Brukselin dhe Pragën me 5 qytete më të bukura evropiane.

 

 

Vozitja e natës nëpër Belgjikë, Holandë, Gjermani dhe Republikën Çeke

Rruga e re kalon nëpër 4 vende, përkatësisht Belgjikë, Holandë, Gjermani dhe Republikën Çeke. Pasagjerët mund ta përdorin atë për një udhëtim gjatë natës nga Brukseli në Pragë, ose mund të zbresin diku përgjatë rrugës dhe të eksplorojnë disa nga qytetet nëpër të cilat kalon. Pra, fillon nga kryeqyteti i Belgjikës, kalon nga Antwerp në Belgjikë, më pas mbërrin në Roterdam dhe më pas në Amsterdam të Holandës.

Udhëtimi vazhdon për në Gjermani, ku ndalet në Dresden dhe Berlin. Nga kryeqyteti gjerman, treni shkon direkt në kryeqytetin e Republikës Çeke, ku përfundon udhëtimin e tij. Linja fillon funksionimin më 25 mars dhe menaxhohet nga kompania belgo-holandeze “European Sleeper”.

 

 

 

Treni do të qarkullojë 3 herë në javë nga fundi i marsit

Siç shkruan Euronews, “treni i natës së mirë” në fakt do të jetë një hotel në shina, duke ofruar nivele të ndryshme rehati për një sërë çmimesh të ndryshme. Ai do të funksionojë çdo të hënë, të mërkurë dhe të premte. Treni do të niset nga Brukseli në orën 19:22 dhe do të mbërrijë në Pragë në orën 10:56 të nesërmen. Në kthim, trenat do të nisen nga Praga në orën 18:14 dhe do të mbërrijnë në Bruksel në orën 09:27 të mëngjesit të nesërm. Linja e kthimit do të funksionojë çdo të diel, të martë dhe të enjte.

 

 

 

Të biesh në gjumë në kryeqytetin e Belgjikës dhe të zgjohesh në Pragë 900 kilometra larg do të jetë një opsion tërheqës për shumë adhurues të trenave. Por pritet të përdoret edhe nga ata që duan të vizitojnë një nga qytetet në itinerar.

Një biletë vajtje-ardhje kushton nga 58 deri në 177 euro

“Euronews” shkruan se ulëset bazë shiten me çmimin 58 euro në një drejtim. Rekomandohen për distanca më të shkurtra, por jo për udhëtime më të gjata. Një tjetër opsion janë kabinat “kuzhet” me ndenjëse që shndërrohen në shtretër për 4 ose 6 persona. Për ta një biletë vajtje-ardhje kushton 78 euro.

 

 

 

 

 

Më të rehatshmet, por edhe më të shtrenjtat janë kabinat e fjetjes. Çdo kabinë ka maksimumi 3 krevate, të destinuara për grupe ose familje më të vogla. Çmimi për këtë opsion është 177 euro për një drejtim, por përfshin edhe përfitime shtesë. Këto janë një zonë të veçantë shtrojë, mëngjes dhe shërbim zgjimi. Është mirë të dini se të tre variantet kanë edhe seksione vetëm për femra, të përshtatshme për ata që udhëtojnë vetëm.

LEXO EDHE:

Back to top button