Një ndërtesë shembet në Lille të Francës, pas një evakuimi që ndodhi falë paralajmërimit të një banori vendas

Një ndërtesë shembet në Lille të Francës, pas një evakuimi që ndodhi falë paralajmërimit të një banori vendas

Autoritetet franceze thanë se një ndërtesë u shemb herët të shtunën në mëngjes në qytetin verior të Francës, Lille, menjëherë pasi u evakuua falë paralajmërimit paraprak të një banori vendas, megjithëse një person ende raportohet i zhdukur.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, zjarrfikësit thanë se po përqendronin përpjekjet e tyre në gjetjen e banorit të zhdukur, një mjek lokal, duke shtuar se ekzistonte mundësia që ai të mbetej i bllokuar nën rrënoja.

Ndërtesa në qendër të qytetit u evakuua gjatë natës pasi një burrë që po kthehej nga një natë pa të çara që u shfaqën në strukturë dhe e raportoi çështjen tek shërbimet e urgjencës, tha prefektura e Lille.

Shërbimi i zjarrfikësve u përgjigj dhe krijoi një kordon rreth “zonës së rrezikut”, tha prefektura.

Objekti ishte i ndarë në pjesë komerciale dhe banesore.

Kryebashkiaku i Lille, Martine Aubry i tha transmetuesit francez BFM TV se veprimet e burrit shpëtuan jetë.

Autoritetet nuk e kanë përmendur emrin e tij.

“Unë jam ende i dridhur sepse nëse ky zotëri nuk do të kishte ardhur në shtëpi në orën 3 të mëngjesit dhe të na kontaktonte, ne nuk do të kishim këtë reagim dhe, mirë, padyshim që do të kishte vdekje”, tha ajo.

“Ai më pas paralajmëroi policinë bashkiake dhe zjarrfikësit, të cilët vendosën të evakuonin ndërtesën, duke besuar se ekzistonte një rrezik real”, tha Aubry.

LEXO EDHE:

Back to top button