Një nga anijet turistike më të mëdha anulon lundrimin për në Santorini, shkak mbipopullimi

Një nga anijet turistike më të mëdha anulon lundrimin për në Santorini, shkak mbipopullimi

Një nga anijet turistike më të mëdha “Sun Princess” e kompanisë Princess cruises, ka anuluar lundrimin për në Santorini këtë vit.

Kompania thekson se të ftuarit që kanë rezervuar vendet në këtë anije janë njoftuar për ndryshimin e itinerarit dhe se nuk do të vizitojnë Santorinin, siç ishte planifikuar fillimisht.

“Ju lutemi, vini re se ka një ndryshim në itinerarin tonë të planifikuar. Për shkak të numrit të madh të anijeve turistike, ne nuk do të vizitojmë më Santorinin, Greqi. Kërkojmë ndjesë për shqetësimin dhe zhgënjimin që mund të shkaktojë ky ndryshim”, thuhet në mesazhin e kompanisë.

Në vend të ishullit të Santorinit, anija do të vizitojë Chania në Kretë.

Arsyeja e përmendur është numri i madh i anijeve turistike, të cilat do të çonin në një përvojë më pak të këndshme për turistët.

“Princesha e Diellit” fillimisht ishte planifikuar të rivizitonte Santorinin më 11 qershor. Katër anije të tjera janë planifikuar të ankorohen në atë datë, “Star Clippers”, “Costa Fascinosa”, “MSC Divine” dhe “Odyssey of the Seas”.

E kombinuar me kapacitetin prej 4,300 vizitorësh të anijes së lundrimit Sun Princess, kjo mund të nënkuptojë që më shumë se 17,000 pasagjerë të vizitojnë ishullin brenda një dite, ndërsa Santorini ka një popullsi prej rreth 15,500.

Kompania thekson se në të njëjtën ditë në Hanja pritet edhe kroçera “Potera Azamara”, çka do të thotë se komuniteti prej 111 mijë banorësh do të ketë gjithsej rreth 5 mijë të ftuar me mbërritjen e kroçerës “Sun Princess”./abcnews.al

LEXO EDHE:

Back to top button