Një perime që mund të jetë zëvendësues i mishit, dhe rregullon hekurin dhe kolesterolin e keq

Ai përmban folate, vitamina A, C dhe K, hekur, magnez, fosfor, kalium dhe mangan. Vitaminat A dhe C janë antioksidantë që mbrojnë qelizat nga dëmtimi.

Patëllxhani rekomandohet për diabetikët për të ndihmuar në rregullimin e sheqerit në gjak. Vlerësohet se rreth 60 milionë tonë prodhohen në vit, kryesisht në Kinë dhe Indi. Mishi i tij i bardhë me nuanca jeshile ose të verdhë është i mbushur me fara të vogla dhe është i preferuar në shumë kuzhina. Mund të përdoret për të përgatitur pjata të ndryshme.

Parandalon rritjen e tumoreve

Patëllxhani është një ushqim me pak kalori i pasur me fibra dhe kalium, shpesh një zëvendësues i denjë për mishin. Patëllxhani i papërpunuar përmban 92% ujë. Një porcion prej 100 gramësh ka 25 kalori, 1 g proteina, 6 g karbohidrate, 0,2 g yndyrë dhe 3 g fibra. Është gjithashtu i pasur me polifenole që mund të ndihmojnë qelizat të përpunojnë më mirë sheqerin. Për këtë arsye u rekomandohet diabetikëve, për të ndihmuar në rregullimin e sheqerit në gjak.

Studimet e hershme laboratorike sugjerojnë se mbron nga dëmtimi i ADN-së që çon në kancer, por shkencëtarët thonë se kjo duhet të konfirmohet.

Patëllxhani është përdorur në mjekësinë tradicionale për mijëra vjet. Rrënja e saj është përdorur për të lehtësuar astmën dhe mishi i saj për trajtimin e diabetit. Ngjyra vjollce e patëllxhanit vjen nga nasunin, i vetmi antioksidant që ekspertët besojnë se mund të mbrojë membranat qelizore.

Nasunina gjithashtu ndihmon në uljen e sasisë së hekurit në gjak kur ka shumë hekur. Sasitë e larta të hekurit janë një faktor rreziku për sëmundjet e zemrës, veçanërisht tek meshkujt dhe femrat në menopauzë. Përveç këtij antioksidanti, ka edhe antioksidantë të tjerë që mund të ndihmojnë në mbrojtjen kundër dëmtimit të radikaleve të lira që mund të çojnë në kancer dhe sëmundje të tjera.

Përveç gjithë kësaj, është i mirë edhe për uljen e kolesterolit të keq.

LEXO EDHE:

Back to top button