Një pjesë e mbeturinave hapësinore ra në një fermë në Kanada

Një pjesë e mbeturinave hapësinore ra në një fermë në Kanada

Fermeri Barry Sawchuk dhe djali i tij gjetën një copë metali të rëndë në fermën e tyre që u përcaktua se ishte mbeturina hapësinore.

Ferma e Sawchuk ndodhet pranë Ituna, një qytet i vogël në Saskatchewan, Kanada. Një pjesë e mbeturinave hapësinore u gjet në këtë vend, është pothuajse dy metra e gjerë dhe peshon 40 kilogramë dhe besohet se është pjesë e kapsulës SpaceX Dragon.

Kjo pjesë tregonte shtresa metali, fibra të përbëra të djegura dhe rrjetë, të cilat tregonin mbeturina hapësinore, por Sawchuk nuk ishte plotësisht i sigurt. Ky incident tërhoqi shpejt vëmendjen e profesorit të astronomisë, raporton cbc.

Samantha Lawler, profesoreshë e astronomisë në Universitetin e Regina, analizoi mbeturinat dhe arriti në përfundimin se me shumë gjasa i përkiste anijes kozmike SpaceX Dragon, e cila hyri në atmosferë në shkurt të këtij viti. Kjo kapsulë ktheu katër astronautë në Tokë pas një misioni privat Ax-3 në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës. Dragoi u nda nga ISS më 7 shkurt dhe më pas kapsula me ekuipazh u ul në oqean në brigjet e Daytona, Florida më 9 shkurt. Megjithatë, moduli i bagazhit me përdorim të vetëm hyri vetë në atmosferë dhe ndoshta është ajo që përfundoi në famën e Barry.

Një fermer kanadez planifikon të shesë këtë pjesë metali dhe të dhurojë fonde për të ndërtuar një arenë hokej në Saskatchewan.

Nga ana tjetër, sipas ligjit ndërkombëtar të hapësirës, shtetet duhet t’i kthejnë mbeturinat hapësinore pronarit të tyre të ligjshëm. Kjo do të thotë se një pjesë e fermës së Barry duhet të kthehet gjithashtu në SHBA, ku është selia e SpaceX, por kompania mund të heqë dorë nga pretendimi i saj dhe thjesht të dhurojë pronësinë e saj.

Në muajin korrik të vitit 2022, një incident ndodhi kur moduli i anijes së dytë kozmike Dragon ra në një fermë në Australi.

Agjencia Evropiane e Hapësirës pretendon se midis 200 dhe 400 objekte të krijuara nga njeriu, nga satelitët e zhdukur deri tek fazat e harxhuara të raketave, rihyjnë në atmosferën e Tokës çdo vit.

Shumica e këtyre objekteve digjen në atmosferë, por disa pjesë më të mëdha mund të mbijetojnë dhe të bien në Tokë.

Gjithashtu, një pjesë e hedhur poshtë e baterisë ISS u ul në një shtëpi në Florida dhe mund të kishte goditur lehtësisht një nga banorët.

Sasia e mbeturinave hapësinore po rritet vazhdimisht dhe ESA vlerëson se aktualisht ka më shumë se 36,500 objekte në orbitë.

LEXO EDHE:

Back to top button