Në qershor ra shi për 24 ditë pa ndalur në këtë qytet!

Motori i kërkimit në internet për marrjen me qira të objekteve akomoduese "Holidu" analizoi qytetet më me shi në Evropë. Duke përdorur të dhëna nga aplikacioni World Weather Online, ata renditën qytetet bazuar në numrin mesatar të ditëve me shi në muaj, si dhe statistikat mesatare ditore të reshjeve.

Me Bergenin me mesatarisht 12.7 ditë me shi në muaj dhe 8.8 milimetra reshje në ditë, Holida e quajti qytetin e dytë më të madh të Norvegjisë qytetin më të lagësht në Evropë. Dhe nuk është i vetmi që e ka bërë këtë.

Foto: Pixabay / ELG21

Bordi turistik i qytetit të Bergenit shpesh përmend shiun në aktivitetet e tyre të marketingut dhe e shfaqin atë edhe në kartolinat e tyre. Norvegjezët nuk kanë frikë nga shiu – në fund të fundit nuk besojnë se moti është i keq, ka vetëm njerëz të veshur keq, transmeton “Pun Kufer”.

Përkundrazi, banorët inkurajojnë të gjithë të interesuarit t’i vizitojnë, pavarësisht nga parashikimi i motit – nga parqet dhe fjordet e tyre të bukura deri te muzetë dhe galeritë interesante.

Foto: Pijabas / mkrajicek

Por pse bie kaq shumë shi në këtë qytet? Bergen ka një vend unik gjeografik. Ndodhet në pjesën jugperëndimore të Norvegjisë në bregun e Detit të Veriut dhe është i rrethuar nga shtatë male, gjë që e bën atë të prekshëm ndaj reshjeve të gjata dhe të dendura.

Moti më i gjatë me shi i vazhdueshëm në Bergen u regjistrua në fund të 2006 dhe fillim të 2007. Ra shi për 85 ditë rresht – nga 29 tetori deri më 21 janar. Sezoni më i gjatë i vazhdueshëm i shirave në muajt e verës ishte në vitin 1952, kur binte shi vazhdimisht nga 1 deri më 24 qershor.

Foto: Pixabay / osavostina

Asnjë stinë nuk është veçanërisht e thatë në këtë qytet. Mesatarisht, Bergen ka sasinë më të vogël të shiut në qershor dhe më shumë në tetor. Temperatura mesatare gjatë verës varion nga 9,9 në 20,7 gradë Celsius – me korrikun që është muaji më i nxehtë.

Gjatë dimrit pritet erë e fortë, herë pas here borë dhe temperatura mesatare nga minus 0,1 deri në minus 4,9 gradë Celsius.

Nëse keni një shans për të vizituar Bergen, merrni atë. Vetëm mos harroni të merrni me vete një ombrellë.

Foto: Pexesl / Nextvoyage

LEXO EDHE:

Back to top button