Një raketë me vlerë 13 milionë dollarë u shkatërrua mbi Kiev

Një raketë me vlerë 13 milionë dollarë u shkatërrua mbi Kiev

Rusia lëshoi ​​gjashtë raketa lundrimi në Ukrainë nga bombarduesit Tu-95 dhe Tu-160 nga hapësira ajrore ruse. Forcat Ajrore të Ukrainës njoftuan se mbrojtja e saj kundërajrore rrëzoi 4 raketa Kh-101.

Një video e një prej prishjeve u postua në Twitter. Kh-105 është një nga raketat më të zakonshme të lundrimit në ushtrinë ruse. Lëshohet nga ajri dhe ka një distancë prej 2500 kilometrash. Ai është i aftë të mbajë koka bërthamore dhe prodhimi i tij kushton rreth 13 milionë euro.

Sipas Forcave Ajrore të Ukrainës, sistemet e mbrojtjes raketore të vendosura pranë Kievit dhe Chernihiv rrëzuan tre raketa, ndërsa e katërta u rrëzua nga një avion luftarak.

Supozohet se objektivat e sulmit ishin objektet energjetike.

LEXO EDHE:

Back to top button