Jack Nicholson për rolin e tij në “Batman” fitoi 15 herë më shumë para se aktori kryesor

Jack Nicholson për rolin e tij në "Batman" fitoi 15 herë më shumë para se aktori kryesor

Viti 1989 shënoi “Batman”, filmi për superheroin e regjisorit Tim Burton, i cili kënaqi publikun dhe kritikët në mbarë botën.

Sot filmi konsiderohet një klasik kulti dhe shumë fansa të Batman-it e konsiderojnë atë një nga adaptimet e tyre të preferuara filmike të heroit të librit komik.

Përveç vlerësimeve dhe vlerësimeve pozitive, filmi pati edhe një sukses të madh komercial. Edhe pse ishte një sukses i madh financiar për Warner Bros, ishte ndoshta edhe më i suksesshëm për aktorin Jack Nicholson i cili bëri një pasuri duke luajtur Xhokerin në film.

Paradoksalisht, Michael Keaton që luajti rolin e Batman nuk fitoi aq shumë sa Nicholson.

Batman Returns u realizua me një buxhet prej 48 milionë dollarësh dhe fitoi mbi 411 milionë dollarë në total, duke e bërë atë filmin e dytë me fitimet më të larta që nga viti 1989. I ka paraprirë filmi për Indiana Jones, i cili fitoi mbi 470 milionë dollarë në arkë.

Nicholson ndryshoi mendje për rolin e Jokerit, por në fund e pranoi për shkak të prestigjit dhe mundësisë për të fituar para, shkruan “FandomWire”.

 

 

 

Aktori fillimisht ishte dashur të nënshkruante një kontratë për 10 milionë dollarë, por Nicholson pa një potencial të madh fitimi në film, kështu që ai uli tarifën fikse të rënë dakord në 6 milionë dollarë, por ra dakord me studion që të merrte një përqindje të totalit. fitimet e realizuara nga filmi.

Për shkak se Nicholson në atë kohë kishte tashmë dy Oscar pas tij dhe ishte një nga aktorët më të kërkuar në botë, studioja pranoi kushtet e tij. Si rezultat, aktori u kthye në shtëpi me 90 milionë dollarë në vend të 10 dollarëve, duke e bërë rolin e tij si Joker një nga rolet më të shtrenjtë në historinë e filmit.

 

 

 

Fituesi i Oskarit foli vetëm 585 fjalë në film dhe fitimet e tij ishin pesëdhjetë herë më të larta se fitimet e Michael Keaton, i cili luajti rolin kryesor.

Përkatësisht, Keaton fitoi “vetëm” 6 milionë dollarë për rolin e Batman-it, që është mbresëlënës, por gjithsesi dukshëm më pak në krahasim me fitimet e Nicholson.

LEXO EDHE:

Back to top button