Një teori e re rreth asaj që shkaktoi shpërthimin e nëndetëses Titan gjatë rrugës për në Titanikun e fundosur

Ekziston një teori e re rreth asaj që mund të ketë shkaktuar shpërthimin famëkeq nënujor të nëndetëses Titan. Të pesë personat në bord vdiqën ndërsa përpiqeshin të shikonin rrënojat e Titanikut në nëndetësen private OceanGate në qershor të vitit të kaluar.

Nëndetësja humbi kontaktin me anijen mbështetëse më pak se dy orë pasi hyri në ujë dhe u zhduk për ditë para se të gjendeshin rrënojat. Kishte një kërkim të madh shumëkombësh që krijoi shumë interes në mbarë botën.

Studiuesit në Universitetin e Hjustonit kanë publikuar tani një studim në Proceedings of the National Academy of Sciences që sugjeron se “mikro-përkulja” mund të jetë një nga shkaqet e mundshme të katastrofës.

Studiuesit kanë studiuar se si papërsosmëritë e rastësishme mund të shkaktojnë dështime katastrofike të përkuljes në strukturat me mure të hollë.

Një nga autorët e gazetës, Roberto Ballarini, tha për New York Post se ndërsa studimi nuk shqyrtoi drejtpërdrejt nëse mikro-përkulja kontribuoi veçanërisht në dështimin e Titanit, ai studioi anije me formë dhe material të ngjashëm.

“Merrni një copë të gjatë spageti dhe e shtypni me dy gishta. Çfarë do të ndodhë? Në thelb do të shtrembërohet, do të plasaritet,” tha Dr. Ballarini, i cili është gjithashtu drejtues i departamentit të inxhinierisë civile dhe mjedisore të universitetit.

“Kjo është ajo që përkulja është. “Është kur shtrydh diçka dhe ajo deformohet ndjeshëm sepse është paqëndrueshmëri”, tha ai.

Kuptohet se papërsosmëritë e vogla në guaskën sferike të Titanit mund të ishin dëmtuar gjithnjë e më shumë sa herë që nëndetësja udhëtonte drejt rrënojave të Titanikut, duke siguruar një pikë të dobët për presionin nënujor për t’u ngritur dhe përfundimisht për të rrëzuar muret e hollë të nëndetëses, raportoi New Yorker. post”.

Midis atyre që vdiqën në nëndetëse ishin CEO i OceanGate, Stockton Rush dhe eksperti i Titanikut, Paul-Henri Narjolet.

Eksploruesi francez, 77 vjeç, mbajti rekordin për 37 zhytje me pilot deri në mbytet dhe ishte në udhëtimin e tij të 38-të kur vdiq.

Një ekspozitë speciale e Titanikut në Muzeun e Melburnit këtë vit i bëri nder Narjoletit duke gjetur shumë nga 200 artefaktet e vërteta të ekspozuara.

I njohur si “Zoti Titanik”, Narjolet udhëhoqi ekspeditën e parë të Titanikut në 1987 dhe ngriti objektin më të madh të gjetur ndonjëherë, një pjesë 15,400 kilogramësh të bykut të anijes, në 1998.

Ai ishte drejtor i kërkimit nënujor për RMS Titanic Inc., e cila është kompania që zotëron të drejtat e rrënojave.

“Të gjitha zhytjet që kam bërë kanë qenë unike, sepse nuk kemi parë kurrë të njëjtën gjë. Secila ishte një përvojë e re”.

Pasagjerë të tjerë në bord ishin miliarderi britanik, aventurieri Hamish Harding, 58 vjeç, biznesmeni britaniko-pakistanez Shahzada Dawood, 48 vjeç dhe djali i tij Sulaiman, 19 vjeç.

Ekspedita kushtoi 250,000 dollarë (rreth 379,000 dollarë).

 

LEXO EDHE:

Back to top button