Nora Gjakova ka medalje të sigurtë, kalon në finale

Nora Gjakova do të luftojë për medalje të artë olimpike në Lojërat Olimpike “Tokio 2020”, pasi e mundi japonezen Tsukasa Joshida në gjysmëfinalen e kategorisë deri në 57 kilogramë. Kalimi i Norës në finale nënkupton se ajo do ta fitojë medaljen e parë olimpike në karrierë dhe të tretën për Kosovën në Lojëra Olimpike në përgjithësi.

- Advertisements -

Në finale për të artën xhudistja nga Peja do të përballet me Sarah Leoine Cysique nga Franca. Kjo ishte fitorja e parë e Gjakovës ndaj Joshidas pas katër humbjeve radhazi në takimet e mëparshme. Pavarësisht rezultatit në finale, 28-vjeçarja kosovare e ka të garantuar medaljen e argjendtë.

LEXO EDHE:

Back to top button