fbpx

Numri i të prekurve me COVID-19 kalon shifrën katër milionë

epaselect epa08487217 Gravediggers of the Vila Formosa cemetery, the largest in Latin America, exhume old graves to open new spaces for those deceased by COVID-19, in Sao Paulo, Brazil, 15 June 2020. Brazil is currently the second country in the world with the most deaths and cases of COVID-19, only behind the United States, and some specialists consider that it is already the new epicenter of the pandemic. EPA-EFE/Sebastiao Moreira


Numri i infeksioneve të koronavirusit në Brazil ka tejkaluar shifrën e katër milionë personave, raportojnë të dhënat zyrtare.

Vendi më i madh dhe më i populluar në Amerikën Latine regjistroi një rritje prej 43 773 rastesh të virusit në 24 orët e fundit duke e çuar totalin në 4 041 638.

Të paktën 834 persona të tjerë kanë vdekur nga Covid-19 që nga e mërkura duke e çuar numrin e përgjithshëm të vdekjeve në 124 614.

Amerika Latine aktualisht është një nga pikat e nxehta globale të pandemisë.

Presidenti Jair Bolsonaro, i cili ishte infektuar me virusin, vazhdimisht ka refuzuar kufizimet dhe masat mbrojtëse për arsye ekonomike.

LEXO EDHE:

Back to top button