Nxirret i vdekur edhe i zhdukuri i fundit në minierën në Turqi

Nxirret i vdekur edhe i zhdukuri i fundit në minierën në Turqi

41 persona kanë mbetur të vdekur pas një shpërthimi në një minierë qymyri në veri të Turqisë.

Zbulimi i trupit të fundit të zhdukur i jep fund operacionit të shpëtimit, që zgjati për më shumë se 20 orë që nga shpërthimi.

Ministri i brendshëm tha se 58 persona që punonin në minierë kur shpërtheu shpërthimi u shpëtuan ose dolën vetë.

Rreth 110 njerëz ishin në minierë në kohën e shpërthimit të së premtes, pothuajse gjysma e tyre në më shumë se 300 metra thellësi.

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan ka vizituar vendin në provincën Bartin, së bashku me ministra të tjerë, dhe konfirmoi se personi i fundit i zhdukur ishte gjetur i vdekur, shkruan BBC.

Autoritetet thanë se prokurorët turq kanë nisur një hetim për shkakun e shpërthimit, por indikacionet fillestare ishin se shpërthimi ishte shkaktuar nga lagështia e zjarrit, një term që i referohet metanit që krijon një përzierje shpërthyese në minierat e qymyrit.

LEXO EDHE:

Back to top button