OBSH do të dërgojë vaksinat e Ebolës në Guinea

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) njoftoi se do të dërgojë mijëra doza të vaksinës kundër Ebolës në Guinea të Afrikës Perëndimore për të luftuar një shpërthim të ri të sëmundjes. Duke folur në një konferencë virtuale për shtyp, drejtori rajonal i OBSH-së për Afrikën, Matshidiso Moeti, tha se 11 mijë dozat e para të vaksinës dhe të paktën 100 ekspertë pritet të mbërrijnë në Guine të dielën.

- Advertisment -

Duke thënë se programi i vaksinimit do të fillojë më 22 shkurt, Moeti gjithashtu theksoi se OBSH po përpiqet të sigurojë 8.600 doza shtesë të vaksinës nga SHBA.

Guinea ishte një nga tre vendet më të prekura në shpërthimin e ebolës 2014-2016 në Afrikën Perëndimore, e cila ishte më e madhja që kur virusi u zbulua për herë të parë në vitin 1976.

Sëmundja shkaktoi alarm global në vitin 2014, kur shpërthimi më i keq në botë filloi në Afrikën Perëndimore, duke shkaktuar vdekjen e më shumë se 11.300 njerëzve dhe duke infektuar rreth 28.600, përfshirë në Guinea, Liberi dhe Sierra Leone.

LEXO EDHE:

Back to top button