OBSH jep miratimin urgjent për vaksinën “AstraZeneca”

Organizata Botërore e Shëndetësisë dha sot miratimin urgjent për vaksinën antiCOVID të “AstraZeneca”, që i hap rrugën shpërndarjes së qindra miliona dozave në vendet e pafavorizuara deri më tani, njoftoi agjencia e Kombeve të Bashkuara në një njoftim për shtyp.

- Advertisment -

“Kjo procedurë ndihmon vendet, që nuk kanë mjete për të përcaktuar më vete efikasitetin dhe sigurinë e një ilaçi, të kenë një qasje më të shpejtë në terapi”, tha OBSH.

Gjithashtu, ky vendim lejon që mekanizmi COVAX, i krijuar për të siguruar qasje të barabartë në vaksinë, të fillojë shpërndarjen.

Miratimi ka të bëjë me dy variante, njëri i bërë në Indi, tjetri në Korenë e Jugut.

LEXO EDHE:

Back to top button