Oferta amerikane e paqes refuzohet nga Rusia

Oferta amerikane e paqes refuzohet nga Rusia

Oferta amerikane e paqes refuzohet nga Rusia. Kremlini reagoi ndaj ofertës së presidentit të Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, për një takim me homologun, Vlladimir Putin, duke njoftuar se kushtet janë të papranueshme. Megjithatë, Rusia shprehet e hapur për të rinisur bisedimet e paqes me Ukrainën. Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, nënvizoi se Moska e konsideron rrugën paqësore diplomatike si më të preferuarën për të arritur objektivat e saj. Por vendosi dhe një kusht, kryesisht për Shtetet e Bashkuara, që të njohin si territor të Federatës Ruse, rajonet ukrainase të aneksuara së fundmi. “Biden tha se bisedimet janë të mundura vetëm kur Putin të largohet nga Ukraina. Kremlini nuk është gati për këtë dhe operacioni special ushtarak do të vijojë,” u shpreh Peskov.

LEXO EDHE:

Back to top button