Orban udhëtoi për në Moskë, nesër do të takohet me Putinin, Evropa zyrtare është e indinjuar

Orban udhëtoi për në Moskë, nesër do të takohet me Putinin, Evropa zyrtare është e indinjuar

Shërbimi hungarez i Radios Evropa e Lirë, duke cituar një burim nga qeveria hungareze, njoftoi se Orban nesër do të udhëtojë në Moskë për një takim me presidentin rus Vladimir Putin.

Një vendim i tillë ka hasur në një reagim të ashpër në Evropën Zyrtare. Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, në lidhje me akuzat në media për vizitën e nesërme të kryeministrit hungarez Viktor Orbán në Moskë, tha se presidenca e rradhës së Këshillit të BE-së nuk ka mandat të bashkëpunojë me Rusinë në emër të BE-së. Bashkimi.

Charles Michel tha në një postim në Platformën X se pa pjesëmarrjen e Ukrainës nuk mund të ketë diskutim për këtë.

– Këshilli Evropian është i qartë: Rusia është agresori, Ukraina është viktima. Pa Ukrainën, nuk mund të ketë diskutim për Ukrainën, tha Michel.

Sipas një diplomati të lartë të BE-së, Orbán nuk informoi asnjë institucion për udhëtimin e tij në Moskë.

“Ka pasur shumë përpjekje për të vendosur kontakte dhe për të konfirmuar raportet për vizitën e mundshme të Orbanit në Rusi, por ato ishin të pasuksesshme, tha ai.

Edhe kryeministri polak, Donald Tusk, ka reaguar me mosbesim ndaj lajmit për vizitën e mundshme të Orbanit në Moskë.

“Thashethemet për vizitën tuaj në Moskë nuk mund të jenë të vërteta, ose mund të jenë”, është një pyetje që Tusk i bëri Orbanit në Platformën X.

LEXO EDHE:

Back to top button