Pamjet ajrore tregojnë fillimin e ndërtimit në një megaqytet futurist në Arabinë Saudite

Pamjet mbresëlënëse me dron tregojnë se në veriperëndim të Arabisë Saudite ka nisur ndërtimi i paralajmëruar i “qytetit të së ardhmes” dhe parashikohet të kushtojë një miliard dollarë.

Videoja është regjistruar nga kompania saudite “Ot Sky”, dhe në të shfaqen fillimet e punës së megaqytetit të quajtur “The Line”.

“The Line” po ndërtohet në kuadër të projektit zhvillimor “Neom” dhe pritet të jetë i gjatë 170 kilometra të pabesueshëm. Përveç qytetit, do të ndërtohen edhe shumë projekte të tjera si vendpushimet e skive dhe rezidenca për qeverinë saudite.

Në pamjet, ekskavatorë të shumtë mund të shihen duke gërmuar një llogore të gjerë lineare në shkretëtirë, me punëtorët e ndërtimit në terren që monitorojnë përparimin e tyre.

Pamjet tregojnë gjithashtu vrima gjigante që mund të nënkuptojnë fillimin e ndërtimit të një sistemi transporti që do të ndërtohet nën vetë qytetin.

Ky sistem i ri transporti është krijuar për të reduktuar shqetësimin e natyrës dhe qytetarëve dhe shpresohet që duke përdorur trenat me shpejtësi të lartë, banorët do të mund të udhëtojnë nga njëri skaj në tjetrin në vetëm 20 minuta.

Linja u zbulua zyrtarisht në fillim të këtij viti dhe është projektuar për të akomoduar nëntë milionë njerëz. Ai do të jetë 500 metra i gjatë dhe do të ketë një “fasadë pasqyre” dhe pritet të jetë afërsisht në të njëjtën madhësi si Massachusetts.

Ai do të jetë gjithashtu neutral ndaj karbonit, i cili do të funksionojë tërësisht me burime të rinovueshme të energjisë.

Planet për ndërtimin e megaqytetit u bënë nga Princi i Kurorës Mohammed bin Salman Al Saud, megjithatë, shumë dyshuan se ai do të ndërtohej.

Në dokument, princi pretendonte se projekti do të përfundonte deri në vitin 2030, por inxhinierët paralajmëruan se mund të zgjasë deri në 50 vjet.

 

LEXO EDHE:

Back to top button