Pas ndeshjes, Onana shpjegon zënkën me Edin Xhekon

“Zikaltrit” italianë iu falën golit të Romelu Lukakut në minutën e 86’ për të thyer portugezët. Porto luajti me dhjetë lojtarë prej minutës së 78’, pas daljes me të kuq (dy të verdha) të mesfushorit Otavio. Skuadra që do të kualifikohet në çerekfinale, do të vendoset në takimin e kthimit në Estadio do Dragao (14 mars).

Ndeshja e San Siros ishte plot emocione dhe gjatë pjesës së parë, mes episodeve të shumta, sigurisht që një nuk kaloi pa u vënë re: po flasim për sherrin mes Edin Xhekos dhe Onanës. Sulmuesi boshnjak e qortoi verbalisht portierin duke e ftuar të rikthehej në portë. Portieri kishte lënë portën e tij për t’u ankuar te arbitri se nuk pranoi një faull. Një reagim i Dzekos që nuk i ka pëlqyer aspak portierit dhe kamerat e kanë përjetësuar dukshëm të zemëruar.

Në fund të ndeshjes Onana, duke folur për mikrofonat e “Amazon Prime”, u përpoq të shpjegonte se çfarë ndodhi me Dzekon. Një skenë që të kujtonte qartë përplasjen mes Barellës dhe Lukakut, vetëm pak ditë më pare.

“Kemi marrëdhënie të mira me Edin – thotë portieri –. Këto janë gjëra që ndodhin dhe mendoj se duhet të konsiderohen pozitive, do të thotë që ne duam të fitojmë.

Barela-Lukaku?

Nuk ia vlen të flasim, asgjë nuk ka ndodhur, janë miq me njëri-tjetrin”.

Julio Cesar komenton në Amazon Prime Video suksesin e Interit ndaj Portos në ndeshjen e parë të 1/0 të Ligës së Kampionëve, të cilën Nerazzurrët e fituan 1-0.

“Onana bëri tre pritje të jashtëzakonshme. Ai ishte shumë reagues në shansin e madh të Portos në të dytën. Ai rikthehet shumë shpejt. Kur bën një pritje të dyfishtë si kjo, ai sjell shumë besim. Interi shkoi ta merrte këtë djalë sepse i dinte cilësitë e tij. Ai kishte një periudhë përshtatjeje, tani me “këto paraqitje konfirmojnë zgjedhjen e klubit,” tha mes tjerash Cesar.