Pas shpërthimit, Rusia rrit sigurinë në urën që e lidh me Krimenë

Pas shpërthimit, Rusia rrit sigurinë në urën që e lidh me Krimenë

Rusia ka rritur sigurinë në urën e saj të vetme drejt Krimesë, pasi një shpërthim i madh shkatërroi pjesë të saj të shtunën.

Presidenti Vladimir Putin ka urdhëruar tani Shërbimin Federal të Sigurisë (FSB) të mbikëqyrë lidhësin kyç me gadishullin e pushtuar. Ura është gjithashtu një simbol kryesor i aneksimit rus të Krimesë nga Ukraina në vitin 2014. Nga shpërthimi mbetën të vdekur tre persona, thanë hetuesit rusë. Zyrtarët thanë se puna për rregullimin e pjesëve të dëmtuara do të fillojë menjëherë.

Zëvendëskryeministri rus urdhëroi që pjesët e shkatërruara të urës të hiqen menjëherë dhe tha se zhytësit do të fillojnë të hetojnë dëmet poshtë vijës ujore të dielën në mëngjes, raportojnë agjencitë ruse të lajmeve. E përshëndetur nga mediet ruse si “ndërtimi i shekullit”, ura ka qenë vendimtare për Rusinë për lëvizjen e pajisjeve ushtarake, municionit dhe trupave në Ukrainën jugore.

Por imazhet e reja satelitore të publikuara të shtunën treguan tym dhe zjarr pranë zonave të shembura të urës 19 km (12 milje), e cila u hap me shumë bujë katër vjet pasi Moska aneksoi Krimenë. Meqenëse luan një rol strategjik në luftë, autoritetet ukrainase kanë thënë se është një objektiv legjitim, pasi zotohen të rimarrin gadishullin.

Zyrtarët ukrainas iu përgjigjën me miratim të fshehtë ndaj shpërthimit, por nuk kanë treguar se forcat e tyre ishin pas sulmit.

LEXO EDHE:

Back to top button