Pedro Sánchez nuk do të japë dorëheqjen, ai mbetet kryeministër i Spanjës pavarësisht skandalit

Kryeministri spanjoll Pedro Sanchez ka vendosur të mos japë dorëheqjen nga posti i tij pasi u gjend në qendër të një skandali mbi akuzat për korrupsion dhe tregti me ndikim kundër gruas së tij, Begonia Gomez

“Kam vendosur të mbetem kryeministër”, tha ai në një fjalim drejtuar kombit.

Njoftimi i Sanchez i dha fund një “periudhe reflektimi” pesë-ditore të vetë-imponuar nga kryeministri pas hapjes së një hetimi për shitjen e korrupsionit dhe ndikimit që synonte gruan e tij, Begonia Gomez. Hetimi paraprak nisi pas kallëzimit penal ndaj saj nga një grup i lidhur me të djathtën ekstreme.

Megjithëse prokurorët kishin kërkuar që çështja të pushohej dhe ekspertët ligjorë thanë se ishte e pabazë, pranimi i çështjes nga ana e gjyqësorit tronditi Sanchez, i cili lëshoi ​​një letër të mërkurën në të cilën zbuloi se po konsideronte dorëheqjen mes sulmeve të vazhdueshme nga grupet e krahut të djathtë. mbi të dhe familjen e tij.

“Nëse pranojmë se politika përfshin sulmin ndaj njerëzve të pafajshëm, atëherë nuk ia vlen”. Nuk ka nder që do të justifikojë vuajtjet e njerëzve që doni më shumë”, tha kryeministri i Spanjës.

Kërcënimi për dorëheqje ka çuar në një rritje të mbështetjes për Sanchez nga nivelet e larta të Partisë së tij Socialiste dhe mijëra mbështetës që dolën në rrugë këtë fundjavë. Kryeministri tha se mbështetja publike e bindi atë të qëndronte në detyrë.

“Fushata kundër meje dhe familjes sime nuk do të ndalet. Por ne mund t’ia dalim, e rëndësishme është që duam t’ju falënderojmë për shprehjet e solidaritetit”, tha Sanchez.

Njoftimi i Sanchez mbylli një fundjavë nervozizmi në Spanjë, i cili ka të ngjarë të kishte hyrë në një epokë të pasigurisë politike të paprecedentë nëse ai do të jepte dorëheqjen. Lideri i socialistëve nuk ka një pasardhës të qartë dhe kreu i Partisë Popullore të opozitës, Alberto Núñez Fejo, nuk ka mbështetjen për të formuar një qeveri alternative, të krahut të djathtë.

LEXO EDHE:

Back to top button