Për shkak të valës së të nxehtit, shkollat dhe kopshtet janë mbyllur në Greqi, si dhe Akropolis

Për shkak të valës së të nxehtit, shkollat dhe kopshtet janë mbyllur në Greqi, si dhe Akropolis

Ministria e Kulturës e Greqisë njoftoi mëngjesin e sotëm se për shkak të temperaturave të larta, Akropoli do të jetë i mbyllur për pesë orë.

Bashkitë në disa pjesë të vendit, përfshirë edhe Athinën, kanë vendosur që shkollat ​​dhe kopshtet të qëndrojnë të mbyllura sot dhe nesër.

Greqia prej ditës së djeshme është përfshirë nga një valë të nxehti me temperatura jashtëzakonisht të larta që deri të premten do të arrijnë 43 gradë Celsius dhe ministritë kompetente kanë paralajmëruar masa për mbrojtjen e qytetarëve, duke përfshirë mundësinë e punës nga shtëpia për nëpunësit, por edhe për punonjësit. në sektorin privat nëse është e mundur.

Sipas portalit Meteo të Observatorit Kombëtar në Athinë, mëngjesin e sotëm herët në 63 nga 502 stacione meteorologjike në Greqi janë regjistruar temperatura mbi 30 gradë, ndërsa në ishujt Naxos, Rodos dhe Kretë në orën 08:10 të mëngjesit të sotëm. Temperatura ishte nga 32.3 në 34.6 gradë Celsius.

Sipas meteorologëve grekë, kjo është vala e parë e të nxehtit në gjysmën e parë të qershorit në të paktën 50 vjet.

Njëkohësisht, për shkak të temperaturave të larta është rritur edhe rreziku për zjarre.

LEXO EDHE:

Back to top button