“Përbindëshi i Antarktidës” po zgjohet – paralajmërojnë shkencëtarët: “Ka rrezik të madh…”

“Përbindëshi i Antarktidës” po zgjohet – paralajmërojnë shkencëtarët: “Ka rrezik të madh...”

Shkencëtarët kanë paralajmëruar ndryshime që mund të mos jenë parë kurrë më parë në histori.

Të dhënat satelitore kanë treguar se akulli që rrethon Antarktidën është shumë nën çdo nivel dimëror të regjistruar më parë, gjë që është shumë shqetësuese duke pasur parasysh se zona konsiderohet rezistente ndaj ngrohjes globale.

“Është aq larg nga çdo gjë dhe gjithçka që kemi parë ndonjëherë, është pothuajse e pabesueshme,” tha Walter Mayer, i cili është përgjegjës për monitorimin e niveleve të akullit në NASA.

 

 

 

Një Antarktidë e paqëndrueshme mund të ketë pasoja të mëdha sepse përhapja e akullit të Antarktidës rregullon nxehtësinë, kështu që pa i gjithë ai akull ftohës i planetit, Antarktida do të shndërrohej në një “radiator” gjigant, kanë paralajmëruar shkencëtarët.

Akulli që noton në sipërfaqen e Oqeanit Antarktik tani matet në më pak se 17 milionë kilometra katrorë, që është 1.5 milionë kilometra katrorë akull deti më pak se mesatarja e shtatorit dhe shumë nën rekordet e mëparshme të dimrit. Bëhet fjalë për një zonë rreth pesë herë më të madhe se totali i Ishujve Britanikë, transmeton “BBC”.

Mendimi i Meier është se akulli i detit nuk do të rikuperohet dhe shkencëtarët paralajmërojnë se duhet kushtuar vëmendje e veçantë shkrirjes së akullit.

Me izolimin e biznesit, të ftohtit ekstrem dhe erërat e forta, akulli i hollë i detit këtë vit e bëri punën e ekipit të tij edhe më të vështirë.

“Ekziston rreziku që mund të shkëputet dhe të notojë në det me ne në të,” thotë Robbie Mallett nga Universiteti i Manitobës.

Ngrohja e mëtejshme e planetit do të prishte rolin e zakonshëm të Antarktidës, kështu që disa shkencëtarë pyesin veten nëse “përbindëshi i Antarktidës” po zgjohet, gjë që do të ishte një fatkeqësi për të gjithë botën.

 

 

 

Për shkak se kontinenti i pavarur është i rrethuar nga uji, Antarktida ka sistemin e vet të motit dhe klimës. Deri në vitin 2016, akulli i detit Antarktik u përhap dhe u rrit gjatë dimrit.

Por në mars 2022, një valë e nxehtë goditi Antarktidën Lindore, duke e rritur temperaturën në -10 gradë Celsius në një moshë kur ajo duhet të ishte -50 gradë Celsius.

LEXO EDHE:

Back to top button