Përmbytje në Afganistan, qindra të vdekur

Përmbytje në Afganistan, qindra të vdekur

Moti i keq në Afganistan ka shkaktuar qindra viktima. Mijëra shtëpi janë shkatërruar.

Reshjet e pazakonta të dendura sezonale kanë shkaktuar përmbytje të papritura, veçanërisht në verilindje të vendit, duke shkaktuar vdekje dhe shkatërrime.

Aktualisht sipas mediave ka më shumë se 300 viktima, veçanërisht në rrethet Baghalan Jadid dhe Burqa, sipas të dhënave nga ËFP (Programi Botëror i Ushqimit), ndërsa për autoritetet talebane numri, megjithëse i përkohshëm, është “131 vdekje dhe më shumë se qindra të plagosur”. Pas reshjeve balta ka mbuluar thuajse një pjesë të konsiderueshme të vendit.

 

LEXO EDHE:

Back to top button