Përshkallëzohen protestat për hixhabin, 233 të vdekur në Iran

Përshkallëzohen protestat për hixhabin, 233 të vdekur në Iran

Një zjarr i madh shpërtheu të shtunën në një burg famëkeq ku mbahen të burgosur politikë dhe aktivistë antiqeveritar në kryeqytetin iranian. Videot në internet dhe mediat lokale raportuan të shtëna me armë zjarri, ndërsa protestat mbarëkombëtare hynë në javën e pestë.

IRNA shtetërore e Iranit raportoi se kishte përleshje midis të burgosurve në një repart dhe personelit të burgut, duke cituar një zyrtar të lartë të sigurisë. Zyrtari tha se të burgosurit i vunë flakën një magazine plot me uniforma burgu, gjë që shkaktoi zjarrin. Ai tha se “rebelët” u ndanë nga të burgosurit e tjerë për të përshkallëzuar konfliktin.

Pamjet e zjarrit qarkulluan në internet. Videot treguan të shtëna që kumbonin ndërsa shtëllungat e tymit ngriheshin në qiell mes zhurmës së një alarmi. Menjëherë pas kësaj shpërtheu një protestë në rrugë, ku shumë brohoritën “Vdekje diktatorit!” – një referencë për Udhëheqësin Suprem Ayatollah Ali Khamenei – dhe djegia e gomave, treguan videot që qarkullonin.

Policia e trazirave u pa duke hipur në motoçikleta drejt objektit, si dhe ambulancat dhe goditjet e zjarrit. Dëshmitarët raportuan se interneti ishte bllokuar në zonë.

Qendra për të Drejtat e Njeriut në Iran me qendër në SHBA raportoi se një “konflikt i armatosur” shpërtheu brenda mureve të burgut. Ai tha se të shtënat u dëgjuan fillimisht në Repartin 7 të burgut. Kjo llogari nuk mund të verifikohej menjëherë.

Zjarri i burgut ndodhi ndërsa protestuesit intensifikuan demonstratat antiqeveritare përgjatë rrugëve kryesore dhe në universitete në disa qytete anembanë Iranit të shtunën. Monitoruesit e të drejtave të njeriut raportuan qindra të vdekur, duke përfshirë fëmijë, ndërsa lëvizja përfundoi javën e saj të katërt.

Protestat shpërthyen pas vrasjes së 22-vjeçares Mahsa Amini në paraburgim. Ajo u arrestua nga policia morale e Iranit në Teheran për shkelje të kodit të rreptë të veshjes së Republikës Islamike. Qeveria e Iranit këmbëngul se Amini nuk u keqtrajtua në paraburgim nga policia, por familja e saj thotë se trupi i saj kishte mavijosje dhe shenja të tjera të rrahjes.

Të paktën 233 protestues janë vrarë që nga demonstratat që përfshinë Iranin më 17 shtator, sipas monitoruesit të të drejtave me bazë në SHBA, HRANA. Grupi tha se 32 në mesin e të vdekurve ishin nën moshën 18 vjeç.

LEXO EDHE:

Back to top button