Pesë racat më të pazakonta të qenve

Pesë racat më të pazakonta të qenve

Ka qindra raca të ndryshme qensh të përhapura në mbarë botën dhe secila ka qëllimin dhe pamjen e vet unike.

Ndërsa shumica e racave kanë ruajtur një pamje relativisht klasike, ka disa që duken shumë të pazakonta, pothuajse jo si qen. Këto janë pesë racat më të pazakonta sipas portalit Outside.

Bedlington Terrier

Bëhet fjalë për një terrier të vogël nga Anglia që njihet për pamjen më shumë si qengj sesa qen. Kjo racë fillimisht u përdor për të gjuajtur parazitë në miniera. Ato karakterizohen nga koka me pamje të pazakontë dhe të pasme të rrumbullakosura. Sot ata janë qen që i duan të gjitha llojet e aktiviteteve dhe janë shumë të shkathët.

Ndërsa shumica e racave kanë ruajtur një pamje relativisht klasike, ka disa që duken shumë të pazakonta, pothuajse jo si qen.

Këto janë pesë racat më të pazakonta sipas portalit Outside.

Bedlington Terrier
Bëhet fjalë për një terrier të vogël nga Anglia që njihet për pamjen më shumë si qengj sesa qen. Kjo racë fillimisht u përdor për të gjuajtur parazitë në miniera. Ato karakterizohen nga koka me pamje të pazakontë dhe të pasme të rrumbullakosura. Sot ata janë qen që i duan të gjitha llojet e aktiviteteve dhe janë shumë të shkathët.

Puli

Puli është një bari hungarez i bagëtive dhe është më i njohur për flokët e tij të gjatë dhe kaçurrela. Leshi i tyre është në fakt i papërshkueshëm nga uji, duke i bërë ato të përshtatshme për të punuar në mot të lagësht. Ata janë qen aktivë dhe inteligjentë që bëjnë një punë të mirë. Nuk rekomandohet mbajtja e tyre në hapësira të vogla.

Bergamo

Bergamasco është një qen bari italian i njohur për gëzofin e tij të gjatë. Ndryshe nga racat e tjera, gëzofi i tyre mund të marrë një pamje shumë të pazakontë, kështu që shpesh krahasohen me tapete të shtrenjta. Kjo racë përdoret ende si roje e bagëtive në Alpet italiane, prej nga e ka origjinën, por gjithnjë e më shumë po përdoren edhe si kafshë shtëpiake.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Lauren (@puli_princess)

Puma

Pumi është një qen i vogël bari nga Hungaria që duket më shumë si një personazh vizatimor sesa një qen. Ka lesh të trashë, kaçurrelë dhe veshë të pazakontë. Ata janë qen inteligjentë dhe ekspresivë që kanë nevojë për një mënyrë jetese aktive.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by MákosGuba_pumi (@makosaguba)

Sholoiccuintli

Sholoitzcuintli, ose Qeni pa flokë meksikan, është një racë e lashtë qensh nga Meksika, që daton më shumë se tre mijë vjet më parë. Raca është shumë primitive dhe e pavarur, por relativisht paqësore. Nuk rekomandohet për pronarët pa përvojë me qentë.

 

 

 

 

 

 

LEXO EDHE:

Back to top button