Pesë ushqimet më të rëndësishme për t’i përfshirë në dietën tuaj

Kombinimi i ushqimeve që vendosim të konsumojmë çdo javë ka një fuqi të madhe mbi trupin tonë, por ndikon edhe në mënyrën se si do të ndihemi në të ardhmen.

Nëse vendosni t’i përfshini këto pesë ushqime në dietën tuaj javore, do t’i bëni një shërbim të madh shëndetit tuaj të ardhshëm.

Brokoli dhe perime të ngjashme duhet të hahen sa më shpesh. Shumë studime kanë treguar se sulforafani, i cili gjendet në brokoli, lulelakra, lakra jeshile dhe lakra, mund të shkatërrojë qelizat e kancerit. Kështu, ngrënia e brokolit disa herë në javë ul rrezikun e kancerit të prostatës, gjirit, mushkërive, lëkurës dhe stomakut.

Spinaqi është një burim i luteinës dhe zeaksantinës, dy karotenoidë që kanë treguar se zvogëlojnë rrezikun e kancerit të gjirit. Është gjithashtu i pasur me folate që forcon ADN-në dhe vitaminë B, e cila është thelbësore për gratë shtatzëna.

Është e rëndësishme të përmendim fasulet sepse nuk përmbajnë yndyrna jo të shëndetshme. Kjo është një arsye pse një studim i madh i botuar në JAMA International Medicine zbuloi se njerëzit që hanë fasule të paktën katër herë në javë kishin një rrezik 22 për qind më të ulët të sëmundjeve të zemrës sesa ata që i hanin më rrallë.

Shkenca e Ushqimit dhe Ushqyerja Rishikimet kritike në Shkencën e Ushqimit dhe të Ushqyerit tregojnë se mollët janë çelësi për ruajtjen e shëndetit kardiovaskular. Ata mbrojnë enët e gjakut dhe ulin presionin e gjakut. Shoqata Amerikane e Zemrës (AHA) deklaron se kuercetina flavonoid, që gjendet edhe në mollë, është antihipertensiv.

Boronicat përmbajnë antioksidantë të quajtur flavonoids dhe anthocyanins. Ata kanë aftësinë për të reduktuar çdo lloj inflamacioni. Dy vjet më parë në revistën Advances in Nutrition u raportua se boronicat kanë një efekt pozitiv në shëndetin e enëve të gjakut, rregullimin e niveleve të sheqerit dhe ekuilibrin e florës së zorrëve.

LEXO EDHE:

Back to top button