Pesë zakone të këqija që ju pengojnë të humbni peshë

Pesë zakone të këqija që ju pengojnë të humbni peshë

Humbja e peshës do të pasohet nga lodhja dhe lodhja e vazhdueshme.

Pavarësisht nëse jeni i ri në procesin e humbjes së peshës ose punoni shumë për të humbur peshë për ca kohë, ekzistojnë zakone të caktuara që duhet t’i shmangni absolutisht me çdo kusht. Në fakt, nuk do të humbni kurrë peshë nëse vazhdoni ta bëni këtë si pjesë të rutinës suaj.

Victoria Brady, traineri personal i Fyt, ndan pesë zakone të këqija që ju duhet të hiqni dorë sa më shpejt të jetë e mundur nëse doni të përshpejtoni përparimin tuaj në humbjen e peshës.

Ushqimi pa menduar

Sipas Victoria, të hahet gjithçka që na vjen në duar sigurisht që pengon përparimin në humbjen e peshës. Pse? Mos ndiqni kaloritë në të cilat hyni, të cilat mund të çojnë në overeating.

„ Nëse konsiderohet ushqim i shëndetshëm ‘ ’ apo jo, shumë prej tij mund të jenë të këqija. Në vend të kësaj, praktikoni kontrollin e portit, në mënyrë që të gjurmoni sa kalori hani gjatë ditës dhe të minimizoni overeating “, tha ajo.

Ju kaloni ushqimet

Kalimi i vakteve e vendos trupin tuaj në mënyrën e mbijetesës „ “, shpjegon Brady, që do të thotë të përmbaheni në marrjen tuaj të kalorive për të kursyer energji.

„ Uria ju bën më shumë të ngjarë të bëni një zgjedhje të dobët të ushqimit, siç është të shkoni në një restorant të ushqimit të shpejtë, pasi është opsioni më i shpejtë i vaktit “, shtoi ajo.

Ju pini kalori

Pavarësisht nëse po pini lëng frutash ose një gotë verë, mbani në mend se pijet mund të ngarkohen me kalori shtesë.

„ Shumë njerëz nuk e kuptojnë se sa kalori kanë shumica e pijeve, së bashku me shumë sheqerna që kanë në pijet e tyre për të përmirësuar shijen e tyre. Shumë sheqer jo vetëm që mund të çojnë në shtimin e peshës, por edhe pirja e alkoolit, në veçanti, mund të ngadalësojë metabolizmin tuaj “, thotë ai.

Mos pushoni sa duhet

Mos e nënvlerësoni fuqinë e pushimit të një nate të mirë dhe shërimit pas stërvitjes. Sa më i ulët të bëni pushimet tuaja, aq më shumë të ngjarë do të humbni peshë.

„ Trupi juaj nuk mund të shërohet, hedh poshtë ekuilibrin tuaj hormonal dhe aktivizon oreksin tuaj sepse trupi ka tendencë të lakmojë karbohidrate dhe ushqime të kalorive të larta kur privohet nga gjumi “, thotë Brady.

Shtë gjithashtu e rëndësishme të theksohet se ditët e pushimit janë kritike dhe se ushtrimi i tepërt mund të rrisë humbjen tuaj në peshë dhe të rrisë rrezikun tuaj të lëndimit.

Prioritizoni ushtrimet para dietës

Ushtrimi është thelbësor në çdo program të humbjes së peshës, por duhet të ketë një ekuilibër të shëndetshëm midis fitnesit dhe stërvitjes dhe dietës si përparësi, pasi nuk do të keni mundësi që „ të pengojë dietën e dobët “.

„ Rregulli i humbjes së peshës 80/20 vlen këtu. Tetëdhjetë përqind e humbjes së peshës bazohet në atë që hani, ndërsa 20 përqind e tjera bazohet në atë që bëni, d.m.th., ushtrimi “, tha ajo.

LEXO EDHE:

Back to top button