Po thyhet ushtria ruse në Donbas, ukrainasit kanë nisur një kundërsulm të fuqishëm

Po thyhet ushtria ruse në Donbas, ukrainasit kanë nisur një kundërsulm të fuqishëm

Ditët e fundit, ushtria ukrainase në lindje të këtij vendi bëri një sërë suksesesh në kundërofensivë, e cila u nis me qëllim të çlirimit të pjesëve nën kontrollin e ushtrisë ruse.

Në vetëm pak ditë, Balaklia, Kupyansk dhe Izyum ranë njëri pas tjetrit, dhe raportet thonë se trupat ukrainase janë afër çlirimit të plotë të Limanit, gjë që, nëse rezulton e vërtetë, do të përfaqësojë një sukses të madh për ushtrinë ukrainase në avancimin e saj të mëtejshëm.

“U vu re se njësitë e Gardës Ruse në këtë zonë nuk kishin koordinuar mbrojtjen e tyre, as nuk kishin kapacitete të mjaftueshme artilerie për të parandaluar kundërsulmet e Ukrainës në rajon. U vu re gjithashtu se komanda ruse nuk ishte përgatitur për të dukshme dhe “të parashikueshme”. Kundërofensivat ukrainase”, thotë Instituti për Kërkime të Luftës me qendër në SHBA.

“Si pjesë e operacioneve të vazhdueshme të mbrojtjes, heronjtë tanë kanë çliruar tashmë dhjetëra vendbanime. Që nga 1 shtatori kemi arritur të çlirojmë më shumë se një mijë kilometra katrorë të territorit tonë. Faleminderit të gjithëve që e bënë të mundur këtë”, tha presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky.

Duke marrë parasysh se situata ndryshon çdo ditë, është e vështirë të analizohet se cilat janë arsyet e vërteta të këtij “shpërbërjeje” të trupave ruse në lindje të Ukrainës, raporton cnn.

Ajo që analistët thanë më parë ndoshta doli të ishte e saktë. Vija e frontit është jashtëzakonisht e gjatë, dhe zyrtarët ushtarakë rusë, me sa duket, për shkak të nënvlerësimit të forcës së ushtrisë ukrainase, bënë një sërë gabimesh në vlerësimin e dislokimit të trupave.

Sigurisht, arsyeja që mund të cilësohet si më e rëndësishmja është ajo që ka të bëjë me vetë motivimin. Ndërsa forcat ukrainase kanë një motiv jashtëzakonisht të fortë për çlirimin e territoreve të pushtuara, ushtria ruse nuk ka një detyrë të përcaktuar qartë në territorin e Ukrainës edhe gjashtë muaj pas fillimit të pushtimit.

Nëse marrim parasysh raportet e mëparshme për pakënaqësi brenda radhëve të ushtrisë ruse, por edhe mes vetë ushtarëve, receta e dështimit është pothuajse e përsosur.

Duke marrë parasysh ndryshimet në front dhe përparimin e konsiderueshëm të ukrainasve, tani për tani nuk është aspak e mundur të flitet për gamën aktuale të sukseseve të ukrainasve.

Gjithashtu, shumë analistë pro-rusë theksojnë se ushtria ruse po largohet nga pozicionet në Izyum, Liman dhe qytete të tjera për të vendosur linja të reja mbrojtjeje thellë në rajonin e Donbasit. Sigurisht, nëse vërehet situata në terren, pyetja është se sa mund të besohet në deklarata të tilla që vijnë nga Moska dhe qytete të tjera.

Ajo që është gjithashtu tregues është nervozizmi në rritje tek analistë dhe propagandistë ushtarakë në Rusi, të cilët theksojnë në kanalet Telegram se ushtria ruse po regjistron humbje të papranueshme të larta.

“Ne po braktisim pozicionet në një pjesë të madhe të rajonit të Kharkiv. Kjo është një fatkeqësi ushtarake. Ne nuk kemi fuqi punëtore të mjaftueshme. E vetmja gjë që do të përmirësojë situatën është t’i shpallim luftë Ukrainës, të vendosim një gjendje të jashtëzakonshme dhe mobilizim të përgjithshëm Asgjë tjetër nuk do të na ndihmojë”, tha një propagandist në një nga kanali Telegram.

Sido që të jetë, një gjë është e sigurt, suksesi i kundërsulmit të ukrainasve jo vetëm që përfaqëson një goditje të madhe në kuptimin ushtarak për Kremlinin, por gjithashtu përfaqëson një “tërmet” shtesë për moralin tashmë të dyshimtë të trupave ruse. në këtë luftë.

LEXO EDHE:

Back to top button