Po vjen stina kur duhet të heqim qafe rriqrat!

Po vjen stina kur duhet të heqim qafe rriqrat!

Kur vjen vera, kjo do të thotë më shumë diell dhe më shumë kohë jashtë për të luajtur, shëtitur dhe eksploruar natyrën. Fatkeqësisht, kjo mund të nënkuptojë gjithashtu më shumë kohë cilësore me disa nga dëmtuesit më të rrezikshëm të natyrës. Rriqrat, që zakonisht gjenden në bar të gjatë dhe zona të pyllëzuara, janë një dëmtues i tillë famëkeq. Dhe është e rëndësishme të siguroni veten dhe familjen tuaj, shkruan Pestworld. Edhe pse të vogla në madhësi, rriqrat mund të shkaktojnë probleme të mëdha duke përhapur sëmundje të rrezikshme si sëmundja e Lyme dhe ethet me njolla në Malin Rocky. Pra, përpara se të dilni jashtë këtë verë, shikoni faktet e panjohura më parë rreth rriqrave për të mësuar më shumë rreth këtyre pickuesve.

Por, para së gjithash, duhet të dimë një fakt famëkeq: rriqrat nuk janë insekte Është e vërtetë, rriqrat nuk janë insekte, megjithëse shpesh quhen kështu. Këpushat në fakt klasifikohen si arachnids ose të afërm të merimangave, akrepave dhe marimangave. Nëse e shikoni nga afër rriqrën kur e identifikoni, ajo i ngjan një merimange me katër palë këmbë dhe mungesë antenash. Rriqrat janë mini-vampirë të jetës reale…

Ata duan të thithin gjakun tuaj A e dini se rriqrat kanë nevojë për një vakt gjaku për të mbijetuar? Kjo është e saktë! Rriqrat kanë nevojë për gjak për të mbijetuar. Këmbët me këmbë të zeza, për shembull, ushqehen kryesisht me gjakun e bishtave të bardha, por gjithashtu do të kafshojnë minjtë, kafshët e egra të vogla, zogjtë dhe njerëzit. Rriqrat janë trashur Këpushat nuk kërcejnë dhe nuk fluturojnë. Në vend të kësaj, ata zvarriten përgjatë shkurreve të ulëta ose barit për të gjetur një mikpritës. Më pas ata shtrëngohen me këmbët e pasme dhe zgjasin këmbët e përparme për të kapur një kafshë ose një njeri që kalon. Ky proces quhet kërkim. Ndonjëherë ata bien edhe nga pozita e tyre dhe bien lirshëm mbi një pritës që kalon. Këpushat janë gjithashtu dashnorë të qenve Disa lloje rriqrash, si rriqrat amerikanë dhe rriqrat kafe, preferojnë qentë si pritës. Fatkeqësisht, qentë janë shpesh objektiva të lehtë kur luajnë në oborr ose kur shkojnë për një shëtitje në zona të pyllëzuara.

Nëse jeni pronar kafshësh shtëpiake, mos harroni të kontrolloni shpesh për rriqrat, veçanërisht pas një shëtitjeje ose lojërash, dhe të lani rregullisht shtratin dhe lodrat e mbushura. Nëse keni një mace të brendshme ose të jashtme, sigurohuni që ta kontrolloni rregullisht për rriqrat. Kur bëhet fjalë për ushqimin, rriqrat janë në të për një kohë të gjatë Ndryshe nga shumë dëmtues të tjerë, rriqrat janë përshtatur për t’u ushqyer për periudha të gjata kohore. Ata zhytin dhëmbët e tyre të lakuar thellë në lëkurën e pritësit, në mënyrë që të mund të qëndrojnë të lidhur mirë për ditë të tëra për të ngrënë. Është e rëndësishme të theksohet se rriqrat zakonisht kanë nevojë për 24-48 orë ushqyerje përpara se të transmetojnë me sukses infeksione të tilla si sëmundja Lyme, kështu që heqja e shpejtë është thelbësore. Ju ka befasuar ndonjë nga këto fakte? Rriqrat mund të përbëjnë një kërcënim për shëndetin tonë, veçanërisht gjatë verës kur njerëzit dhe kafshët shtëpiake kalojnë më shumë kohë jashtë. Megjithatë, kjo nuk do të thotë që ne të gjithë duhet të qëndrojmë në arrest shtëpiak për javët e ardhshme.

Nëse planifikoni të përfitoni nga moti i ngrohtë duke ecur, duke ecur me biçikletë, kamping ose duke shkuar në një aventurë në natyrë këtë sezon, thjesht ndiqni këto pesë këshilla për të parandaluar pickimin e rriqrave.

LEXO EDHE:

Back to top button