Polonia fillon të ngrejë një gardh në kufirin me Kaliningradin e Rusisë

Polonia tashmë ka një gardh fizik me sensorë lëvizjeje dhe kamera në kufirin e saj me Bjellorusinë, një aleat rus, sepse beson se regjimi bjellorus po i lejon emigrantët që kërkojnë të hyjnë në Bashkimin Evropian, gjë që Minsk e mohon.

Ministri polak i Mbrojtjes Mariusz Blaszczak tha sot se ndërtimi i një gardhi në kufirin me enklavën ruse të Kaliningradit po fillon për të parandaluar kalimin e paligjshëm të emigrantëve.

Polonia tashmë ka një gardh fizik me sensorë lëvizjeje dhe kamera në kufirin e saj me Bjellorusinë, një aleat rus, sepse beson se regjimi bjellorus po i lejon emigrantët që kërkojnë të hyjnë në Bashkimin Evropian, gjë që Minsk e mohon.

 

 

 

Pas prezantimit të fluturimeve nga Lindja e Mesme dhe Afrika e Veriut për në Kaliningrad, “Vendosa të veproj në drejtim të forcimit të sigurisë me enklavën e Kaliningradit. Ne po fillojmë me ndërtimin e një gardhi të përkohshëm”, u tha gazetarëve Mariusz Blaszczak.

Gardhi do të përbëhet nga tre rreshta tela me gjemba 2.5 metra të larta, me gjerësi mesatare 3 metra dhe pajisje elektronike.

 

 

 

Puna nis sot në kufirin tokësor 210 km të gjatë, theksoi ai.

Për të parandaluar një krizë emigrantësh që Polonia e sheh si një luftë hibride ruso-bjelloruse të drejtuar kundër saj, në vitin 2021 Varshava krijoi një brez rreth 3 kilometra të gjerë dhe më shumë se 400 kilometra të gjatë në kufirin me Bjellorusinë.

 

 

 

Qasja në atë zonë është e ndaluar për të gjithë personat pa leje qëndrimi, duke përfshirë anëtarët e organizatave joqeveritare që ndihmojnë migrantët dhe gazetarët.

Përkundër faktit se Polonia zakonisht kthen prapa emigrantët që përpiqen të hyjnë në vend, policia kufitare dhe organizatat joqeveritare që veprojnë në terren raportojnë çdo ditë rreth njëqind tentativa për të kaluar ilegalisht kufirin polako-bjellorusi, kryesisht nga emigrantë nga Lindja e Mesme.

LEXO EDHE:

Back to top button