Presidenti i Gjermanisë nesër do të qëndroj për vizitë zyrtare në Shkup

Presidenti i Gjermanisë nesër do të qëndroj për vizitë zyrtare në Shkup

Presidenti i Republikës Federale të Gjermanisë, Frank-Walter Steinmeier, nesër vjen për vizitë zyrtare dyditore në Republikën e Maqedonisë së Veriut.

Vizita e Steinmeier , sipas ueb-faqes zyrtare të presidentit gjerman, duhet të fokusohet në situatën në rajon, ndikimin e luftës agresive të Rusisë në Ukrainë dhe mbështetjen e vazhdueshme të Gjermanisë për perspektivat e vendit për anëtarësim në BE.

Kjo është vizita e parë e presidentit federal Steinmeier në Republikën e Maqedonisë së Veriut.

Në Shkup, siç është paralajmëruar, më 29 dhe 30 nëntor, mes tjerash janë planifikuar bisedime politike me presidentin Stevo Pendarovski dhe kryeministrin Dimitar Kovaçevski, ndërsa Steinmeier duhet të drejtohet edhe në Kuvend, të takohet me të rinjtë në Qendrën presidenciale për edukim politik, të bisedojë me grupin e xhirimit të filmit “Toka e mjaltë” dhe ta vizitojë parkun e parë me erë në vend në Bogdanci.

LEXO EDHE:

Back to top button