Presidenti italian, Mattarella nënshkruan dekretin për masat e reja kundër Covid-19

Presidenti i Republikës Italiane, Sergio Mattarella nënshkroi projektligjin e ri për masat antiCovid-19, të miratuar nga Këshilli i Ministrave të hënën në mbrëmje.

Pas skadimit të masave deri më 15 janar, do të nevojiten dispozita të reja qeveritare për menaxhimin e pandemisë së koronavirusit dhe lirisë së lëvizjes.

Deri në skadimin e gjendjes së jashtëzakonshme më 31 janar, dekretet mund të rinovohen për gjashtë muaj të tjerë për të arritur deri më 31 korrik.

Deri të dielën, 10 janar, në fakt, të njëjtat rregulla do të zbatohen për të gjithë Italinë, megjithëse të ndryshme nga dita në ditë, ndërsa nga e hëna do të kthehet në zonat e ngjyrave, të cilat do të ndryshojnë në secilin rajon pas monitorimit të ri.

Prandaj do të duhet të pritet të premten e ardhshme, 8 janar, për të njohur vendimet e ministrit të Shëndetësisë, Roberto Speranza, bazuar në të dhënat e infeksionit që do t’i atribuojnë ngjyrat rajoneve, e kuqe, portokalli dhe e verdhë.

Parametrat e vlerësimit do të ndryshojnë në një kuptim më kufizues: për të kaluar nga e verdha në portokalli do një indeks i infektimit Rt prej 1 (më parë ishte 1,25) dhe për zonën e kuqe Rt në 1,25 dhe jo më në 1,50.

Të enjten, 7 janar dhe të premten, 8 janar vendi kthehet në të verdhë, por me një ndalim të udhëtimit midis rajoneve, përveç në rastet e zakonshme të parashikuara.

Ndalimet mbeten si gjithmonë nga ora 22:00-05:00.

Baret dhe restorantet mund të hapen përsëri në ato dy ditë deri në orën 18:00, pastaj marrin vetëm porosi deri në orën 22:00.

Dyqanet hapen deri në orën 20:00, ndërkohë dritë jeshile edhe për qendrat tregtare.

LEXO EDHE:

Back to top button