Presidenti ukrainas paralajmëron qytetarët që të qëndrojnë larg objekteve ushtarake ruse

Presidenti ukrainas ka paralajmëruar ukrainasit që të jenë të kujdesshëm ndaj shpërthimeve të së martës në Krime, e cila u aneksua nga Rusia në vitin 2014.

“Tani po i kërkoj të gjithë njerëzve tanë në Krime, në rajone të tjera në jug të vendit, në zonat e pushtuara të Donbasit, në rajonin e Kharkivit që të jenë shumë të kujdesshëm. Ju lutemi, mos iu afroni objekteve ushtarake të ushtrisë ruse dhe të gjitha atyre vendeve ku ata ruajnë municione dhe pajisje, ku ata kanë selinë e tyre”, tha Volodymyr Zelenskyy në një fjalim të martën vonë.

Ai shtoi: “Për të dëbuar rusët nga territori ukrainas, çdo ditë duhet ta bëjë gjithnjë e më të vështirë për Rusinë që të bëjë një luftë”.

Rusia fajësoi diversantët për shpërthimet në një nga depot e saj të municioneve në Dzhankoi, Krime. Sipas Ministrisë së saj të Mbrojtjes, shpërthimet dëmtuan objekte civile, duke përfshirë linjat e energjisë elektrike, termocentralet, shinat hekurudhore dhe ndërtesat e banimit.

Në atë që disa e quajnë një prelud të luftës së vazhdueshme ruse kundër Ukrainës, nisur më 24 shkurt, Rusia aneksoi Gadishullin e Krimesë të Ukrainës në 2014, në një lëvizje të dënuar nga SHBA, BE, Asambleja e Përgjithshme e OKB-së, si dhe Turqia.

LEXO EDHE:

Back to top button