Presidentja e Tajvanit mbërrin në SHBA

Presidentja e Tajvanit mbërrin në SHBA

Presidentja e Tajvanit, Tsai Ing-wen, ka mbërritur në Nju Jork për t’u kritikuar nga Kina, e cila paralajmëroi SHBA-në për pasoja të rënda.

Tsai po kalon tranzit nëpër SHBA në rrugën e saj për në Amerikën Qendrore, por ajo mund të takohet me kryetarin e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA-së, Kevin McCarthy, në rrugën e saj të kthimit.

Kina ka dënuar çdo takim të tillë – dhe thotë se nëse vazhdon, mund të çojë në një “konfrontim serioz”.

Në përgjigje, SHBA-të kanë thënë se Pekini nuk duhet të reagojë tepër ndaj udhëtimit të Tsai.

SHBA shpreson të shohë një “transit normal dhe pa ngjarje”, tha të mërkurën zëdhënësi i Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, John Kirby, duke vënë në dukje se ky është kalimi i shtatë i zonjës Tsai përmes SHBA-së gjatë kohës së saj si udhëheqëse e Tajvanit.

“Kjo është një dukuri e zakonshme…Presidentët e tjerë të Tajvanit kanë kaluar tranzit në Shtetet e Bashkuara. Asgjë e pazakontë për këtë”, tha ai në një konferencë për shtyp.

Ky do të jetë tranziti i 29 në SHBA nga një president në Tajvan që nga i pari më 1994.

Tsai fluturoi në Nju Jork të mërkurën, ku u përshëndet nga turma konkurruese të protestuesve dhe mbështetësve jashtë hotelit të saj.

Ajo do të fluturojë për në Guatemalë dhe Belize këtë javë, në një vizitë për të mbështetur aleancat në Amerikën Qendrore, përpara se të kthehet përmes Los Anxhelosit, ku mund të zhvillohet një takim me liderin e lartë politik amerikan, kanë raportuar mediat amerikane.

Në përgjigje të mbërritjes së saj në SHBA, i dërguari i lartë i Kinës në Uashington akuzoi SHBA-në se avokonte për pavarësinë e Tajvanit duke lejuar Tsai-n të “bënte bujë” në vendin e tyre.

Vizita e zonjës Pelosi në Amerikën Qendrore vjen pasi Hondurasi, një ish-aleat, javën e kaluar ndryshoi anë për të vendosur lidhje diplomatike me Pekinin. Kjo e ka lënë Tajvanin me njohjen e vetëm 13 qeverive në mbarë botën.

LEXO EDHE:

Back to top button