Përse Lionel Mesi nuk mban numrin 10 te Paris Sen Zhermeni?

Ka disa arsye pse Lionel Messi nuk mban numrin 10 te Paris Sen Zhermeni. Në të vërtetë, argjentinasi refuzoi propozimin e ish-bashkëlojtarit të tij në Katalonjë, brazilianit Nejmar, i cili donte t’i jepte atij 10 kur ai firmosi për PSZH-në. Në vend të kësaj, “La Pulga” zgjodhi numrin 30 që e shoqëroi në dy sezonet e tij të para në Barcelonë (2004-2006).

Messi e shpjegon këtë zgjedhje me faktin se nuk ndihet gati të mbajë numrin 10 të PSZH-së, simbol i klubit dhe skuadrës. Ai fillimisht dëshiron të imponohet brenda klubit dhe ekipit përpara se të jetë në gjendje të mbajë këtë numër prestigjioz.

Për më tepër, numri 10 tashmë është i Kilian Mbape-s, i cili konsiderohet si një nga lojtarët më të mirë në botë. Për Messin, pra, nuk është ende koha për të mbajtur numrin 10 të PSZH-së.

Prandaj Lionel Mesi ka zgjedhur të mbajë numrin 30 në PSZH për momentin. Megjithatë, ai nuk po ia mbyll derën idesë për të mbajtur numrin 10 në të ardhmen, kur të ndihet gati dhe të ketë fituar besimin e bashkëlojtarëve dhe tifozëve.

LEXO EDHE:

Back to top button