Protestuesit përleshen me policinë në Gjeorgji

Protestuesit përleshen me policinë në Gjeorgji

Protestat shpërthyen në ish-vendin sovjetik, Gjeorgji, mbrëmë, me policinë që përdori gaz lotsjellës dhe granata trullosëse ndaj demonstruesve.

Ato u nisën pasi parlamenti miratoi leximin e parë të një projektligji të diskutueshëm që do të kërkonte që disa organizata që marrin fonde të huaja të regjistroheshin si “agjentë të huaj”.

Ka frikë se projektligji ndjek një model të një ligji të diskutueshëm në Rusi që ka vendosur tashmë rregulla të ashpra ndaj organizatave dhe njerëzve me lidhje të huaja dhe mund të pengojë shpresat e vendit për lidhje më të ngushta me BE-në.

Mijëra protestues mund të shiheshin jashtë ndërtesës së parlamentit të vendit në kryeqytetin Tbilisi, me disa duke hedhur gurë dhe bomba me benzinë ndaj oficerëve të policisë, shkruan Skynews.

Të tjerët mbanin flamuj gjeorgjianë, si dhe flamuj të Bashkimit Evropian dhe të Ukrainës, teksa tensionet e gjata në vend, pjesë të të cilit janë të pushtuara nga Rusia, arritën një nivel të ri.

Ministria e Brendshme e vendit tha se 66 persona janë arrestuar.

LEXO EDHE:

Back to top button