Pse lulelakra është një superushqim?

Në vitet e fundit, lulelakra ka tejkaluar të gjitha perimet e tjera. Është kthyer në një ushqim nga i cili përgatiten taco, “brum” për pica, si dhe për supa.

Lulelakra është një nga perimet më të njohura falë përmbajtjes së ulët të karbohidrateve dhe kalorive, si dhe shkathtësisë së saj. Është dëshmuar të jetë një alternativë tërheqëse ndaj përbërësve tradicionalë dhe përdoret për të përgatitur gjithçka.

Në vijim ju zbulojmë të gjitha përfitimet e lulelakrës, për shkak të të cilave konsiderohet një superushqim.

Është i pasur me fibra vegjetale

Nuk është sekret që kemi nevojë për fibra. Një kokë lulelakër e mesme përmban 12 gram fibra, që është 10 për qind e dozës së rekomanduar ditore.

Fibrat mund të zvogëlojnë rrezikun e sëmundjeve të ndryshme, duke përfshirë sëmundjet e zemrës dhe diabetin. Kontribuon gjithashtu në sistemin tretës dhe shëndetin e zemrës.

Një burim i mirë i kolinës

Kolina është një lëndë ushqyese që luan një rol në funksionin e sistemit nervor dhe metabolizmit, dhe një marrje adekuate e kolinës mund të ndihmojë gjithashtu në funksionin e kujtesës, thotë dietologia Gena Hamshaw.

Ndihmon sistemin imunitar

Ka një arsye pse vitamina C është bërë një temë e nxehtë vitet e fundit. Lulelakra përmban vitaminë C si dhe antioksidantë të njohur për efektet e tyre anti-inflamatore dhe aftësinë për të rritur funksionin imunitar.

Është i pasur me vitaminë K

Kjo vitaminë e tretshme në yndyrë luan një rol thelbësor në shëndetin e kockave, sepse rregullon nivelet e kalciumit në gjak dhe koagulimin e gjakut. Lulelakra ka afërsisht 20 për qind të marrjes së rekomanduar ditore të vitaminës K.

Mund të ndihmojë në humbjen e peshës

Një filxhan lulelakër përmban vetëm 25 kalori, duke e bërë atë një zgjedhje të qartë për këdo që kërkon të humbasë peshë. Përveçse është i pasur me fibra dhe nxit ngopjen, lulelakra ka një përmbajtje të lartë uji.

Ai përmban pothuajse të gjithë lëndët ushqyese që ju nevojiten

Lulelakra është një burim i shkëlqyer i folatit, kaliumit, magnezit, fosforit, vitaminave B, C dhe K dhe më shumë.

Një alternativë e mirë për drithërat

Me rreth nëntë herë më pak karbohidrate se orizi dhe më shumë vitamina dhe lëndë ushqyese, lulelakra është një alternativë e shkëlqyer për drithërat tradicionale.

LEXO EDHE:

Back to top button