Putin po largohet nga Rusia për herë të parë që nga pushtimi i Ukrainës

Vladimir Putin do të vizitojë dy ish-shtete sovjetike në Azinë Qendrore këtë javë, raportoi televizioni shtetëror rus, udhëtimi i parë i liderit rus jashtë vendit që kur urdhëroi një “operacion special” në Ukrainë.

Pushtimi rus, i cili filloi më 24 shkurt, vrau mijëra dhe zhvendosi miliona, dhe Moska u gjend nën sanksione të rënda financiare nga Perëndimi, për të cilat Putin thotë se kanë rritur lidhjet tregtare të Rusisë me fuqi të tjera si Kina, India dhe Irani.

Pavel Zarubin, korrespondenti i televizionit shtetëror të Kremlinit për Rusinë1, tha se Putin do të vizitojë Taxhikistanin dhe Turkmenistanin dhe më pas do të takohet me Presidentin indonezian Yoko Widod në bisedimet në Moskë.

Takime me kolegë

Në Dushanbe, Putin do të takohet me presidentin e Taxhikistanit Imamali Rahmon, një aleat i ngushtë rus dhe sundimtari më jetëgjatë i shtetit ish-sovjetik. Ashgabat do të marrë pjesë në samitin e shteteve të Kaspikut, duke përfshirë liderët e Azerbajxhanit, Kazakistanit, Iranit dhe Turkmenistanit, tha Zarubin.

Udhëtimi i fundit i njohur i Putinit jashtë Rusisë ishte në Pekin në fillim të shkurtit. Më pas, lideri rus dhe presidenti kinez Xi Jinping zbuloi një “marrëveshje miqësie pa kufizime”, vetëm disa orë para se të merrte pjesë në ceremoninë e hapjes së Lojërave Olimpike Dimërore.

Rusia thotë se dërgoi trupa në Ukrainë më 24 shkurt për të zvogëluar fuqinë e saj ushtarake, për të parandaluar Perëndimin që ta përdorë atë për të kërcënuar Rusinë, për të çrrënjosur nacionalistët dhe për të mbrojtur njerëzit rusishtfolës në rajonet lindore. Ukraina e quan pushtimin një pushtim të vendit të stilit perandorak.

LEXO EDHE:

Back to top button