Putin: Radikalët islamikë kryen sulmin terrorist në Moskë, por ne do të zbulojmë se kush e urdhëroi atë

Presidenti rus ka ende dyshime se Ukraina ishte bashkëfajtore në tragjedi

Rusia e di se kush e kreu sulmin në Crocus City, por tani po heton se kush e dha urdhrin, tha sot Presidenti Vladimir Putin, duke treguar Ukrainën si fajtorin e mundshëm.

“Ky sulm u krye nga islamikë radikalë,” tha Putin në një video-telefonatë me zyrtarët e zbatimit të ligjit.

SHBA dhe aleatët e saj tani po përpiqen të mbulojnë ndërmjetësit e tyre në Kiev, duke këmbëngulur se Ukraina nuk kishte asnjë lidhje me sulmin terrorist dhe se Shteti Islamik ishte përgjegjës, vuri në dukje presidenti rus.

“Por ne e dimë se kush e kreu sulmin. Ne duam të dimë se kush e ka porositur atë”.

“Autoritetet ruse të zbatimit të ligjit po hetojnë aktualisht autorët, të cilët janë arrestuar dhe sjellë para një gjyqtari. “Hetimi duhet të jetë “profesional, pa asnjë paragjykim politik”, tha Putin.

Më shumë se 130 njerëz u vranë në një vend koncerti në veriperëndim të Moskës të premten mbrëma, kur disa persona të armatosur hapën zjarr mbi turmën dhe i vunë zjarrin sallës. Grupi terrorist që e quan veten Shteti Islamik-Khorasan (ISIS-X) mori përgjegjësinë.

Shërbimet ruse të sigurisë arrestuan katër autorë të dyshuar, si dhe shtatë nga bashkëpunëtorët e tyre të dyshuar. Burrat u identifikuan si taxhikë etnikë.

Numri i të vdekurve në sulmin terrorist të së premtes së kaluar në Bashkinë Crocus në rajonin e Moskës është rritur në 139, pasi dy viktima të tjera vdiqën në spital, tha sot pasdite kryetari i Komitetit Hetues Rus, Alexander Bastrykin.

75 nga viktimat në Crocus City Hall tashmë janë identifikuar, sipas hetuesit të lartë.

“Mes të vdekurve ka edhe tre fëmijë. “Nga numri i përgjithshëm, 137 vdiqën në vendin e sulmit, dy vdiqën në objektet mjekësore,” i tha Bastrykin Putinit sot.

LEXO EDHE:

Back to top button