Putin troket gotat me ushtarët në natën e ndërrimit të viteve

Putin troket gotat me ushtarët në natën e ndërrimit të viteve

Vladimir Putin ka mbajtur një fjalim për vitin e ri teksa rajonet lindore ruse hynë në Vitin e Ri.

Televizioni shtetëror shfaqi Putinin duke ngritur një gotë shampanjë të rrethuar nga ushtarë dhe duke u thënë rusëve se “drejtësia morale, historike” ishte në anën e tyre.

Gjatë vitit kemi parë “ngjarje vërtet të rëndësishme dhe fatale”, tha ai, duke hapur rrugën drejt “pavarësisë sonë të vërtetë”.

Ndërkohë, Ukraina u godit nga disa shpërthime sot, sipas zyrtarëve, dhe të paktën një person ka vdekur.

Ministri i Jashtëm i Ukrainës Dmytro Kuleba shkroi në Twitter se “krimineli i luftës” Putin kishte festuar vitin e ri duke “vrarë njerëz”.

LEXO EDHE:

Back to top button