Putini ende nuk e ka marrë vaksinën ruse kundër Covid-19

Presidenti rus, Vladimir Putin, nuk është vaksinuar ende kundër koronavirusit, edhe pse kanë kaluar muaj që kur ai deklaroi para botës se Rusia kishte siguruar vaksinën e parë, të pagëzuar Sputnik V dhe madje duke thënë se vajza e tij e kishte marrë.

Kremlini tha, të martën, se kjo nuk mund të ndodhë ende, për shkak se vaksina nuk e ka kaluar fazën e tretë të testimeve, edhe pse punonjës të shëndetësisë, mësues dhe disa zyrtarë kanë marrë doza të saj. “Presidenti nuk mund të përdorë një vaksinë të pacertifikuar”, tha zëdhënësi i Kremlinit, Dimitry Peskov, gjatë një telefonate me gazetarët. Ai nuk e shpjegoi diferencën mes “certifikimit” dhe “miratimit” të vaksinës, por tha: “Vaksinimi në masë nuk ka nisur ende. Dhe, sigurisht, kreu i shtetit nuk mund të marrë vaksinën si vullnetar. Është e pamundur”.

Peskov shtoi se testimet e fundit duhet të mbarojnë shpejt dhe Putin do të informojë popullin e tij nëse do të vendosë ta marrë vaksinën, “nëse e konsideron të nevojshme”.

Sipas studiuesve të Institutit Gamaleya, që ka punuar për vaksinën ruse, ajo është 91,4% efektive, bazuar tek të dhënat e marra nga personat 28 ditë pas dozës së parë dhe 7 ditë pas dozës së dytë.

Dy kompanitë amerikane që kanë arritur të krijojnë një vaksinë deri tani, Pfizer dhe Moderna, kanë deklaruar se efikasiteti i saj është 94,5% dhe 95% respektivisht. Ndërsa AstraZeneca, e cila ka punuar me Universitetin e Oksfordit për krijimin e një vaksine, tha se efikasiteti i saj arrinte deri në 70%.

LEXO EDHE:

Back to top button