“Qëndrojmë në krah të civilëve të pafajshëm”, Evropa ndihmon në nisjen e korridorit detar në Gaza

“Qëndrojmë në krah të civilëve të pafajshëm”, Evropa ndihmon në nisjen e korridorit detar në Gaza

Evropa do të ndihmojë në nisjen e një korridori detar në Gaza në një përpjekje për të marrë më shumë ndihmë në rajon, tha presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen.

Njoftimi i saj vjen pasi ShBA konfirmoi se do të ndërtonte një port në rajonin e rrethuar dhe Britania e Madhe tha se po ndihmonte në krijimin e një korridori detar me vendin dhe partnerët e tjerë.

Duke folur në Qipro, von der Leyen tha se Gaza po përballet me një “katastrofë humanitare” dhe Evropa “qëndron në krah të civilëve të pafajshëm”, raporton CNN.

Ajo tha se shpresonte se korridori do të hapet këtë të shtunë ose të diel.

“Jam shumë e lumtur që shoh që një operacion fillestar pilot do të nisë sot”, shtoi von der Leyen.

“Evropa po financon një përpjekje të madhe ndihme humanitare për palestinezët. 250 milionë euro vetëm këtë vit. Por sfida kryesore është marrja e kësaj ndihme për njerëzit në Gaza”, shkroi ajo në X.

LEXO EDHE:

Back to top button