Qenit me sëmundje të rrallë të syrit i janë dhënë ‘syze’ për ta mbrojtur nga rrezet e diellit

Qenit me sëmundje të rrallë të syrit i janë dhënë 'syze' për ta mbrojtur nga rrezet e diellit

Një qen që mbeti pothuajse i verbër për shkak të një sëmundjeje të rrallë të syve, tani mund të shijojë bukurinë jashtë falë disa syzeve të mrekullueshme.

Gus the Border Collie vuan nga Pannus, një gjendje që prek kornenë e syrit të tij dhe përkeqësohet kur ekspozohet ndaj rrezeve të diellit. Pronarja Chloe Godliman vuri re për herë të parë një copë ngjyrë rozë me re në cepin e syrit të tij të majtë në verën e vitit 2021.

Ajo dhe burri i saj Joe e çuan Gusin te veterinerët për të gjetur përgjigje. Çifti, i cili jeton në Oban, Skoci, u shkatërrua kur zbuloi gjendjen e pashërueshme të Gus, e cila nëse nuk trajtohet mund të shkaktojë verbëri. Chloe i tha Daily Record se si lajmi “nuk u zhyt” dhe “ata nuk mund ta besonin atë që po ndodhte”. Pas diagnozës nga veterinerët, Chloe vendosi të hulumtonte më shumë Pannus.

Kjo ishte kur ajo zbuloi se një kompani e quajtur Rex Specs shiste mbrojtje të sigurt të syve për qentë që ofrojnë mbrojtje UV, duke bllokuar 99.9% të rrezeve të dëmshme. Pa ‘qentë’, Gus do të detyrohej të qëndronte brenda për pjesën tjetër të jetës së tij.

Gus - qeni me gjendje të rrallë duhet të mbajë syze jashtë për ta mbrojtur atë nga rrezet e diellit
Chloe Godliman
gus qeni
Chloe Godliman)

Ajo i tha Record: “Ai është një anëtar i familjes, kështu që heqja qafe e tij nuk do të ishte kurrë një opsion, kështu që ne duhej të kuptonim diçka.

“Syzet janë të shkëlqyera. Falë tyre, gjendja e tij nuk është përkeqësuar dhe ai mund të shijojë qëndrimin jashtë.

“Natyrisht, Gus tërheq shumë vëmendje teksa mban syzet e tij dhe ne duhet t’u shpjegojmë njerëzve se ai i ka ato për arsye mjekësore.

“Por veshja e tyre nuk e shqetëson aspak – dhe pamja e lezetshme është një bonus shtesë”.


Çfarë është Pannus?

Pannusi ose keratiti sipërfaqësor kronik është një gjendje e ndërmjetësuar nga imuniteti që prek kornenë ose pjesën e pastër të syrit.

Ndodh kryesisht në qentë gjermanë Shepherd të moshës së mesme dhe belgët Tervuren, por mund të preken edhe racat e tjera.

Fillimisht, një masë rozë jo e dhimbshme, e ngritur në kornea, më së shpeshti në anën anësore ose të jashtme (nëse e imagjinoni syrin të jetë një faqe e orës, masa shpesh do të gjendet në orën tetë deri në njëmbëdhjetë pozicioni në syrin e djathtë të kafshës shtëpiake, ose pozicioni i orës një deri në katër në syrin e majtë).

Zakonisht preken të dy sytë, por njëri mund të duket më keq se tjetri.

Qepalla e tretë zakonisht duket e trashur dhe e përflakur.

Ndërsa pannusi përparon, lezioni do të rrafshohet dhe përhapet, do të bëhet i pigmentuar ose me ngjyrë të errët dhe dhëmbëzat do të përhapen mbi kornea. Mund të ketë gjithashtu një rrjedhje mukoide.

Në raste të avancuara, dëmtimi i shikimit mund të rezultojë për shkak të pamundësisë për të parë përmes pigmentit të errët që mbulon kornenë. Nëse gjendja nuk trajtohet, kafsha do të bëhet e verbër.

Trajtimi përfshin përdorimin e kortikosteroideve topikale (zakonisht prednizolon ose dexamethasone) ose barna të tjera që modifikojnë imunitetin, si ciklosporina.

Me raste, mund të bëhet një injeksion i steroideve nën konjuktivë.

Antibiotikët ndonjëherë kërkohen në rastet që kanë zhvilluar një infeksion dytësor.

Për shkak të ndikimit të ndriçimit UV në pannus, veterineri juaj mund të sugjerojë syze dielli për qen (p.sh. Doggles®) për të ndihmuar në dhënien e mbrojtjes shtesë, siç është rasti me Gus!

LEXO EDHE:

Back to top button